Heading article

Rotator TOP - single

Kultura

10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Translantyk

Konkurs

W październiku odbędzie się jubileuszowa 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Translantyk, podczas którego odbędzie się konkurs łączący muzykę i film. Na czym dokładanie polega i jak się do niego zgłosić?

Idea konkursu

To jedyny konkurs kompozycji natychmiastowej na świecie. Uczestnicy muszą wykazać się niemałą wyobraźnią komponując swój utwór na żywo - w końcu chodzi o współdziałanie z publicznością oraz żywe reakcje widzów. Konkurs ma wyłonić prawdziwe talenty z branży filmowej i muzycznej. Twórcą festiwalu Translantyk jest Jan A. P. Kaczmarek - wybitny kompozytor muzyki filmowej i teatralnej, laureat Oscara za ścieżkę dźwiękową do filmu „Marzyciel” (2005). Został również nominowany do Złotych Globów i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej – BAFTA.

Hasłem 10. edycji konkursu jest „Transformacja – przebudzenie czy tylko wstrząs”, które nawiązuje do panującej pandemii koronawirusa na świecie. Czy świat się przez to odrodzi, czy raczej upadnie? Jak zmienią się ludzie i otoczenie? Czy będą to zmiany długotrwałe czy raczej tymczasowe? Tegoroczny festiwalma przede wszystkim pobudzić wyobraźnię widzów. Podczas konkursu publiczność znajdzie odpowiedzi na powyższe pytania. Wydarzenie dostarczy nam nie tylko niezwykłych doznań dźwiękowych i wizualnych, ale skłoni nas również do głębszych refleksji.

Na czym polega zadanie konkursowe?

Konkurs składa się z dwóch etapów. Pierwsza część to eliminacje, które odbędą się 7 października w Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Wszystkie osoby zgłoszone do konkursu mogą wystąpić w tym etapie. Każdy uczestnik otrzymuje fragment filmu (który trwa nie dłużej niż 15 minut), do którego muszą skomponować utwór muzyczny na fortepianie. Zadanie jest utrudnione, ponieważ uczestnicy konkursu nie mają pojęcia z jakiego filmu przypadnie im fragment. Po ocenieniu wszystkich prac, jury ogłosi listę osób, które zakwalifikowały się do drugiego etapu – finału.

Ostateczne rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się tego samego dnia. Osoby, które przeszły pierwszy etap będą musiały podołać kolejnemu wyzwaniu. Zadanie finałowe polega również na skomponowaniu muzyki na żywo do fragmentu filmu. Będzie to jednak odmienny fragment niż w eliminacjach i będzie taki sam dla wszystkich uczestników konkursu. Po przedstawieniu wszystkich prac jury, biorąc pod uwagę obowiązujące kryteria, wyłoni zwycięzców. Ogłoszenie zwycięzców nastąpi na Gali Zamknięcia, która odbędzie się 8 października. Laureat, który zdobędzie 1. miejsce otrzyma nagrodę w wysokości 10 000 zł. Druga osoba na podium dostanie 7 500 zł, a trzecia 5 000 zł.

Zapisy uczestników konkursu trwają do 2 października za pomocą przesłanego na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. formularza, który jest dostępny TUTAJ. Wszyscy uczestnicy konkursu są zobowiązani do uiszczenia wpłaty wpisowego w wysokości 65 złotych na numer bankowy organizatora.

fot. www.transatlantyk.org 

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search