Heading article

Rotator TOP - single

Kultura

Zakończył się festiwal Transatlantyk. Znamy listę nagodzonych filmów!

Previous Next

Za nami 10 edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk. Mimo nowych warunków epidemiologicznych, w imprezie wzięło udział wielu gości, wśród nich uznani artyści z Polski i zagranicy. 

Kinematograficzne wstrząsy w roli głównej 

W czwartek zakończyliśmy jedno z największych kinematograficznych wydarzeń w naszym kraju. Transatlantyk od dekady przyciąga największych znawców, krytyków i reżyserów filmowych. Podczas tegorocznej edycji w spotkaniach oraz dyskusjach wzięli udział słynni twórcy: William Friedkin, Ken Loach, czy współorganizator festiwalu Jan A.P. Kaczmarek. Oprócz nich swój udział zapowiedziało 23 gości o dużym doświadczeniu i dorobku artystycznym. 

Tematem tegorocznego, jubileuszowego Transatlantyku zostało hasło: "Transformacja – przebudzenie czy tylko wstrząs", które idealnie wpasowało się w aktualną sytuację, obawy i nadzieje społeczeństwa. W ostatnim czasie dużo mówi się już nie tyle o szerokorozumianym kryzysie, co raczej o rodzącej się, innej rzeczywistości. Podczas tych miesięcy każdy z nas wielokrotnie słyszał, że ta czy inna sfera życia "już nigdy nie będzie taka sama". Koordynatorzy przeglądu filmowego pytają właśnie o ten nowy kierunek, w którym przyjdzie nam podążać. Powstała nawet specjalna sekcja "Kultura wstrząsu", gdzie zaprezentowano kinematograficzne dzieła odwołujące się do sytuacji kryzysowych i reakcji bohaterów na konfrontację z nieznanym, trudnym doświadczeniem.

Również sami inicjatorzy musieli zmierzyć się z wyzwaniem zorganizowania festiwalu w poszanowaniu dla sanitarnych ograniczeń. Część z zaplanowanych wydarzeń trzeba było przenieść do sfery wirtualnej. Dla uczestników zorganizowano internetowe sale kinowe, gdzie zaprezentowano część filmów. Podobnie stało się z masterclass, panelami dyskusyjnymi czy galą zamknięcia. Jednak nawet tego typu pozorne uciążliwości dały początek czemuś pozytywnemu.

Cieszymy się, że zmiana formy festiwalu dała szansę wielu kinomanom i melomanom z całej Polski na spędzenie z nami tygodnia pełnego pięknych emocji oraz inspirujących spotkań - oświadczają organizatorzy. - Za nami wyjątkowa, hybrydowa i pierwsza w śląskim edycja Transatlantyku, która nie odbyłaby się, gdyby nie Wy - widzowie, pracownicy urzędów, uniwersytetów, instytucji kultury i firm, wolontariuszki i wolontariusze, twórczynie i twórcy, goście - dodają. 

Na podium stanęli...

Jak co roku jurorzy oraz publiczność wybrali i nagrodzili najlepszych twórców. Wyróżnienia przyznawano w kilku kategoriach, uwzględniając osobno produkcje krótko i długometrażowe, a także muzyków, którzy wzięli udział w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Transatlantyk Instant Composition Contest. Które filmy okrzyknięto najlepszymi podczas tegorocznej edycji?

Nagrodę Transatlantyk Distribution Award 2020 przyznano Vadimirowi Perelmanowi. Wyreżyserowane przez niego "Poufne lekcje Perskiego" opowiadają historię młodego Żyda, który podaje się za Persa, by przeżyć w obozie koncentracyjnym. Udaje znajomość obcego języka i zaczyna udzielać korepetycji niemieckiemu oficerowi. Wyróżnienie przyznała sama widownia, a dzięki grantowi w wysokości 20 tysięcy złotych film trafi do polskich kin.

Honorowe tytuły w Konkursie Polskich Krótkich Metraży przypadły dwóm artystom. Główna nagroda przypadła Danielowi Howlidowi za produkcję "Ballast". Jurorzy odznaczyli także wyróżnieniem Julię Orlik za poruszającą opowieść "Jestem tutaj". Natomiast muzyczne starcie kompozytorów wygrało trzech zdolnych muzyków: Michael Kornas, Piotr Pawlak oraz Adam Leśnierowski. 

- Moją wielką przyjemnością jest przyjęcie nagrody ulubionego filmu publiczności dla "Poufnych Lekcji Perskiego". To wielkie wyróżnienie, po polsku to będzie chyba: "zaszczyt" - przyznaje Vadim Perelman. -  Myślę, że ten film jest teraz bardzo aktualny. Jeszcze raz Wam dziękuję - mówi reżyser. 

Następny Transatlantyk już w przyszłym roku. Miejmy nadzieję, że spotkamy się wtedy w warunkach bardziej zbliżonych do "normalnych". Chociaż należy pamiętać, iż wielkie dzieła często powstają z doświadczeń trudnych, kryzysowych lub po prostu niecodziennych. 

fot. Transatlantyk Festival

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search