Heading article

Rotator TOP - single

Kultura

Zamyślone ławki Biblioteki Śląskiej

Zimoch

Bibliotekarze mają najróżniejsze sposoby na promocję czytelnictwa. Wymyślają eventy społeczne, konkursy, akcje bookcrossingowe. Pracownicy katowickiej placówki w tym celu zaprosili do współpracy… parkowe ławki.

„Ławkowe myślniki”

Akcja organizowana przez Bibliotekę Śląską będzie polegała na animowaniu przestrzeni publicznej. By zachęcić do sięgnięcia po książkę w wolnym czasie, na przykład podczas spaceru, na pobliskich ławkach pojawią się małe tabliczki z cytatami.

- Mamy nadzieję, że akcja „Ławkowe myślniki” w parku wokół Biblioteki będzie formą promocji czytelnictwa - wyjaśnia dr hab. prof. UŚ Zbigniew Kadłubek, dyrektor placówki. - Same aforyzmy są zachętą do pogłębionej refleksji, dyskusji, a czasem mogą też być inicjacją rozmowy z nieznajomym – dodaje.

Podyskutuj z Zimnochem

Autorem sentencji jest Łukasz Zimnoch, lokalny społecznika, recenzent i bloger.

- Wybraliśmy dwanaście myśli, które trafiły na tabliczki – opowiada sam twórca. - Doświadczenia mojej codzienności staram się uniwersalizować i ująć je tak, aby mogły być komentarzem do życia innych ludzi.

Oficjalne otwarcie akcji odbędzie się w środę, 12 sierpnia, o godz. 17:00. Zainteresowani zaproszeni są do parku przed Biblioteką Śląską w Katowicach (plac Rady Europy

Wstęp na wydarzenie jest wolny, nie trzeba się wcześniej zapisywać. Podczas otwarcia można spotkać się z autorem cytatów, porozmawiać, a nawet nie zgodzić się z jego twórczością, do czego sam zachęca.

- Ktoś z Państwa chciałby ze mną podyskutować? Posłuchać anegdotycznych sytuacji, które mnie zainspirowały do napisania aforyzmów - pyta Łukasz Zimnoch. - Zapraszam na spacer, zapraszam do przekomarzania i niech zwycięży prawda – dodaje.

Przedsmak spotkania

Jaka właściwie jest ta twórczość Zimnocha? Czego możemy się spodziewać? Co przyozdobi parkowe ławki? Biblioteka Śląska publikuje kilka zdjęć dotyczących wydarzenie. Wśród nich znajdują się też wspomniane tabliczki. Znajdziemy tam sentencje takie jak: „Człowieka żyjącego w ciemnościach może oślepić księżyc” czy „Jeśli masz korzenie, na pewno coś z Ciebie wyrośnie”. Pozostałe aforyzmy to jeszcze tajemnica. Wszystkich pragnących ją poznać zapraszamy na otwarcie akcji.

Fot. Biblioteka Śląska

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search