Heading article

Rotator TOP - single

Kultura

Znamy nominowanych do Złotej Maski!

Zlotamaska

Teatr Śląski rozbije bank podczas tegorocznego rozdania Złotych Masek? Niewykluczone. Spektaklem roku zostanie „Rosemary” czy „Wilq Superbohater”? Wyspiańskiego w Katowicach. Niebawem się przekonamy.

W piątek, 27 marca, przypadał Międzynarodowy Dzień Teatru. W tym roku minął bez echa, z uwagi na sytuację związaną z pandemią COVID-19, jednakże opublikowano listę nominacji w 52. edycji nagrody teatralnej Złote Maski w województwie śląskim.

Przypomnijmy, że święto to ustanowiono w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu, do którego doszło 27 marca 1957 roku. Od wielu lat wydarzenie to celebrowano także w Polsce, a wiele instytucji kultury organizowało rozmaite spektakle, spotkania z twórcami, panele dyskusyjne czy zwiedzanie zakamarków teatralnych gmachów. W tym roku niestety tak się nie stało. W zamian za to ogłoszono listę nominowanych do cennych nagród teatralnych.


Kto w tym roku zdobędzie Złotą Maskę? Dowiemy się niebawem. Obecnie wiadomo, kto stanie w szranki i powalczy o cenny laur. W zaszczytnym gronie znalazły się przedstawienia, których premiery miały miejsce w teatrach województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2019 roku.

Jury oceniało spektakle w 10 kategoriach: spektakl roku i spektakl dla młodych widzów – obie kategorie mają charakter honorowy, a także: aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych, aktorstwo za rolę męską w spektaklach dramatycznych, aktorstwo za rolę w teatrach lalkowych, aktorstwo za rolę wokalno-aktorską, aktorstwo za rolę drugoplanową, reżyseria, scenografia oraz nagroda specjalna - które mają charakter pieniężny i w tym roku nagrody wynoszą po 10 tys. zł każda.

Wśród nominowanych do nagród teatralnych Złote Maski znalazło się wielu artystów i spektakli realizowanych w Katowicach. Oto nominowane spektakle i osoby:

W kategorii spektakl roku o laur konkurują następujące katowickie realizacje:

 • „Rosemary” Magdy Fertacz w reżyserii Wojciecha Farugi w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
 • „Wilq Superbohater” Bartosza Minkiewicza, Tomasza Minkiewicza, Michała Kmiecika w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Natomiast w kategorii spektakl dla młodych widzów nominowano przedstawienie „Łysek z pokładu Idy” Gustawa Morcinka w reżyserii Konrada Dworakowskiego w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach.

Z kolei w kategorii aktorstwo za rolę kobiecą w spektaklach dramatycznych nominowano:

 • Agnieszkę Kwietniewską za rolę Kurta Gerrona w spektaklu „Kurt Gerron. Führer daje miasto Żydom” Jolanty Janiczak w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz za udział w spektaklu „Dead Girls Wanted” Jolanty Janiczak i Grzegorza Stępniaka w reżyserii Wiktora Rubina w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
 • Aleksandrę Przybył za rolę Rose w spektaklu „Rosemary” Magdy Fertacz w reżyserii Wojciecha Farugi w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

W Kategorii aktorstwo za rolę męską w spektaklach dramatycznych nominowani zostali:

 • Dariusz Chojnacki za rolę Wilq’a w spektaklu „Wilq Superbohater” Bartosza Minkiewicza, Tomasza Minkiewicza, Michała Kmiecika w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
 • Artur Święs za rolę Führera w spektaklu „On wrócił” Timura Vermesa w reżyserii Roberta Talarczyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

W kategorii Aktorstwo za rolę w teatrach lalkowych nominowani to:

 • Michał Skiba za rolę Łyska w spektaklu „Łysek z pokładu Idy” Gustawa Morcinka w reżyserii Konrada Dworakowskiego w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach.
 • Grzegorz Eckert za rolę Kuboka w spektaklu „Łysek z pokładu Idy” Gustawa Morcinka w reżyserii Konrada Dworakowskiego w Śląskim Teatrze Lalki i Aktora ATENEUM w Katowicach.

Wśród aktorów do kategorii Aktorstwo za rolę drugoplanową szansę na zwycięstwo ma Bogumiła Murzyńska za role Minnie i Matki Rose w „Rosemary” Magdy Fertacz w reżyserii Wojciecha Farugi w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

O nagrodę w kategorii reżyseria powalczą:

 • Remigiusz Brzyk za reżyserię spektaklu „Wilq Superbohater” Bartosza Minkiewicza, Tomasza Minkiewicza, Michała Kmiecika w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.
 • Wojciech Faruga za reżyserię „Rosemary” Magdy Fertacz w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

W kategoria scenografia nominowani to:

 • Iga Słupska i Szymon Szewczyk za scenografię i kostiumy do spektaklu „Wilq Superbphater” Bartosza Minkiewicza, Tomasza Minkiewicza, Michała Kmiecika w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz do spektaklu „Między ustami a brzegiem pucharu” Martyny Wawrzyniak w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.
 • Marcin Chlanda za scenografię do spektaklu „Mistrz i Małgorzata” w reżyserii i adaptacji Małgorzaty Warsickiej w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.
 • Wojciech Faruga za scenografię do spektaklu „Rosemary” Magdy Fertacz w reżyserii Wojciecha Farugi w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach.

Co więcej, w kategorii nagroda specjalna nominowano Katarzynę Kostrzewę za ruch sceniczny w reżyserowanym przez siebie spektaklu „i romanse” Ignacego Karpowicza w Teatrze Czwarta Scena oraz Mirosława Neinerta wraz z Teatrem Korez za 30 lat działalności artystycznej.

Gratulujemy i trzymamy kciuki za artystów reprezentujących Katowice!

fot. arch. UMWS Tomasz Żak

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

24KATO Logo

Search