Heading article

Rotator TOP - single

Kultura

Znana kostiumolog i scenograf Barbara Ptak świętuje dziś 90. urodziny!

Barbara Ptak, znana chorzowianka mieszkająca od lat w Katowicach, obchodzi dziś swoje 90. urodziny! Wybitna kostiumolog i scenograf jest autorką oprawy plastycznej i kostiumów do ok. 130 przedstawień dramatycznych, oper, operetek i musicali.

To jednak nie wszystko, ponieważ na swoim koncie ma także projekty do ponad 80 filmów, spośród których cztery były nominowane do Oscara. Chodzi o „Nóż w wodzie” (1963), „Faraon” (1966), „Ziemia obiecana” (1975) oraz „Noce i dnie” (1975). Solenizantce składamy serdeczne życzenia!

Życzenia urodzinowe Barbarze Ptak złożył m.in. prof. Piotr Gliński, minister kultury. - Na Pani sukces złożyły się artystyczna osobowość, wyjątkowy talent oraz odwaga w podejmowaniu niekonwencjonalnych decyzji twórczych - napisał minister kultury Profesor Piotr Gliński w liście do Jubilatki.

Przypomnijmy, że artystka ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Katowicach. Z kolei na studia artystyczne wyemigrowała do Krakowa. Nie poprzestała jednak na stolicy Małopolski. Naukę z powodzeniem kontynuowała w Katowicach na wydziale grafiki krakowskiej ASP, a w 1963 roku ukończyła Wydział Grafiki Artystycznej ASP w Warszawie w pracowni prof. Józefa Mroszczaka. Natomiast teoretyczną pracę dyplomową wraz z projektem wystawy z okazji 75-lecia kina w Polsce przygotowała pod kierunkiem prof. Jerzego Teoplitza, znanego historyka kina, krytyka filmowego oraz współtwórcy i długoletniego rektora Łódzkiej Szkoły Filmowej.

Jej zawodowy debiut miał miejsce właśnie w Katowicach. To tu w 1966 roku przygotowała projekty do scenografii sztuki „Cezar i Kleopatra”, wystawianej na deskach Teatru Śląskiego. Warto dodać, że w stolicy województwa śląskiego znajduje się Muzeum Barbary i Stanisława Ptaków, mieszczące się w dawnym mieszkaniu małżeństwa przy ul. M. Kopernika 11. Stanowi ono obecnie stałą ekspozycję Działu Teatralno-Filmowego Muzeum Historii Katowic. Lokal udostępniono dla zwiedzających 21 listopada 2011.

fot. Lestat, CC-BY SA 3.0

Śledź nas

Social & newsletter

Logo stopka

© 2018 © Wszelkie prawa zastrzeżone

Search