Kupujesz lodówkę? Zobacz, na co zwrócić szczególną uwagę!

Trudno wyobrazić sobie funkcjonalną kuchnię bez odpowiednich urządzeń. Jednym z absolutnie podstawowych sprzętów jest lodówka. Czym kierować się przy jej wyborze? Okazuje się, że wybór idealnego modelu to nie lada wyzwanie. Dlaczego? Ponieważ na ryku dostępnych jest wiele różnych modeli. Sprawdź, na jakie parametry zwrócić uwagę podczas wybierania lodówki do swojej kuchni!

Kupujesz lodówkę? Zobacz, na co zwrócić szczególną uwagę!

Zastanawiasz się nad zakupem lodówki w Częstochowie? Nie wiesz, które parametry powinny odgrywać kluczową rolę przy wyborze idealnego modelu? Wahasz się pomiędzy lodówką dwudrzwiową a modelem typu french door? Różnorodność parametrów i modeli może niejednego przyprawić o zawrót głowy, jednak nie przejmuj się początkowymi trudnościami – sprawdź, jakie są obecnie najpopularniejsze rodzaje lodówek i na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę, jeśli szukasz idealnego sprzętu do swojej kuchni!

Jakie są rodzaje lodówek wolnostojących?

Dostępne na rynku lodówki różnią się od siebie pod wieloma względami. Niewątpliwie, najbardziej zauważalną różnicą jest sposób ich otwierania. W wielu przypadkach to właśnie ta kwestia decyduje o zakupie danego urządzenia. Warto pamiętać, że lodówki to nie tylko urządzenia do przechowywania jedzenia, ale także istotny element kuchennego designu.

Lodówki jednodrzwiowe

Lodówki jednodrzwiowe to najprostszy typ urządzenia. W górnej części mogą mieć zamrażarkę, która stanowi integralną część całej lodówki. Najdroższe modele wyposażone są w komorę świeżości lub komorę zero, która utrzymuje temperaturę od 0 do -3 stopni Celsjusza. Pod względem wysokości oferta lodówek jednodrzwiowych jest bardzo szeroka.

Lodówki dwudrzwiowe

Lodówki dwudrzwiowe to nic innego jak połączenie chłodziarki i zamrażarki. Występują w trzech typach: lodówka z zamrażarką na górze, lodówka z zamrażarką w dolnej części urządzenia oraz urządzenia typu side by side, czyli podzielone na prawą i lewą część.

Lodówki typu french door i multidoor

Duże, funkcjonalne, efektowne i stylowe – takie są lodówki typu french door i lodówki multidoor. Jest to najbardziej zaawansowany typ urządzenia, często wyposażony w dodatkowe elementy, takie jak np. chłodziarka do wina.

Gotowanie po włosku – bez wina ani rusz! Rozważ ofertę lodówek na wino.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lodówki?

Klasa energetyczna

Do niedawna zdecydowana większość lodówek dostępnych na rodzimym rynku należała do jednej z trzech najpopularniejszych klas energetycznych: A+, A++ oraz A+++. W ostatnim czasie nastąpiła jednak zmiana klasyfikacji energetycznej i powrócono do dawnej skali A-G.

Klasa energetyczna definiuje efektywność energetyczną – lodówki klasy A są najbardziej wydajne, oszczędne i wyposażone w najnowocześniejsze technologie, co oczywiście przekłada się na cenę urządzeń w tym segmencie. Klasa energetyczna G obejmuje urządzenia o najmniejszej wydajności, a zatem sprzęty tej klasy, z punktu widzenia użytkownika, są najmniej ekonomiczne i mało opłacalne.

Pojemność

Pojemność urządzenia jest niezwykle istotną cechą w wyposażeniu kuchni rodzinnych. Pojemność lodówki i zamrażarki określa się oddzielnie. Parametry te przekładają się na rozmiar lodówki i zagospodarowanie przestrzeni wewnątrz. Jeśli mieszkasz z rodziną, zwróć uwagę na urządzenia o dużej pojemności i możliwie jak najbardziej funkcjonalnym wnętrzu.

Głośność

Karta energetyczna dołączona do każdego urządzenia określa także jego głośność. Warto pamiętać, że przybliżona wartość decybeli dotyczy działania samego kompresora. Oznacza to, że producent nie określa głośności działania systemu odmrażania ani systemu No Frost, który od czasu do czasu generuje różne dźwięki. Najtańsze modele lodówek o niskiej klasie energetycznej należą do najgłośniejszych – ich głośność przekracza 47 dB.

Najnowocześniejsze modele o wysokiej klasie energetycznej są zdecydowanie cichsze, nawet jeśli są wyposażone w zaawansowany system odmrażania. Poziom ich głośności z reguły osiąga około 35 dB.

Sposób oddawania ciepła

Lodówki mogą oddawać ciepło na dwa sposoby. Zdecydowana większość nowoczesnych urządzeń wyposażona jest w system, który oddaje ciepło bokami. W praktyce oznacza to, że konieczne jest pozostawienie od 5 do 10 centymetrów wolnej przestrzeni po bokach lodówki.

Starsze modele lodówek projektowane były w taki sposób, aby urządzenie oddawało ciepło tyłem. Okazuje się, że obecnie trudno znaleźć taki egzemplarz na rynku – większość producentów porzuciła ten system na rzecz nowocześniejszych rozwiązań.

Design

Wygląd i spójność z wystrojem całego pomieszczenia to jeden z głównych kryteriów wyboru sprzętu. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, producenci lodówek prezentują urządzenia w coraz szerszej gamie kolorystycznej. Standardowe, srebrne lodówki mogą posiadać tańszą powłokę emaliowaną lub szczotkowaną stal, która jest nieco droższym rozwiązaniem.

Grupa miłośników niestandardowego designu stale się powiększa, dlatego też na rynku bez problemu można znaleźć lodówki w kolorze czerwieni, żółci czy fioletu. Dużym zainteresowaniem cieszą się także modele w stylu retro, które nawiązują swoim designem do urządzeń z minionych dekad.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon