Kwidzyn. Historyczna perła Dolnego Powiśla, założona przez Krzyżaków. Znajduje się tu imponujący zamek połączony z katedrą

Wakacje jeszcze nie dobiegły końca i bardzo dobrze! Mamy jeszcze mnóstwo okazji, aby w trakcie urlopu odkrywać nowe, ciekawe miejsca na mapie Polski. Jednym z nich jest stolica Dolnego Powiśla – Kwidzyn. Miasto od pierwszego spotkania urzeka malowniczą architekturą, licznymi zabytkami, ale i bogatą historią sięgającą czasów krzyżackich. Poznajcie jego atrakcje.

Kwidzyn – miasto, które warto poznać

Tak, to prawda. Kwidzyn to miasto położone w województwie pomorskim. Co je wyróżnia? Ciekawa architektura, liczne zabytki, a także ciekawa historia. Skoro o historii mowa, Kwidzyn został założony w XIII wieku przez Krzyżaków. Był także siedzibą biskupa pomezańskiego i kapituły katedralnej, którym miasto zawdzięcza budowę najważniejszego zabytku historycznego – zespołu katedralno-zamkowego.

Zamek w Kwidzynie
Fot. Mirosław Gawroński

O Zamku w Kwidzynie słów kilka…

Główną atrakcją stolicy Dolnego Powiśla jest zespół katedralno-zamkowy. Obiekt jest doskonałym przykładem architektury gotyckiej. Zarówno zamek, jak i katedra zostały wzniesione w XIV wieku przez pomezańską kapitułę katedralną. Tym samym Kwidzyn w czasach średniowiecza pełnił rolę stolicy jednej z czterech diecezji, znajdujących się na ziemi Państwa Krzyżackiego. W 2018 zespół katedralno-zamkowy został wciągnięty na prestiżową listę Pomników Historii.

Ciekawostką jest długi, 55-metrowy ganek, łączący zamek z gdaniskiem. Niegdyś pełnił on rolę toalety, wieży ostatecznej obrony. Dziś znajduje się tam interesująca wystawa etnograficzna, poświęcona Powiślu. Jeszcze bardziej interesująca jest Krypta Wielkich Mistrzów Krzyżackich w katedrze, zawierająca trzy jedyne zachowane pochówki wielkich mistrzów krzyżackich:

  • Henryka von Plauena,
  • Ludolfa König von Wattzau,
  • Wernera von Orselna.

Ten ostatni uważany był za reformatora Zakonu. Dlaczego? Jego liczne działania zdecydowanie polepszyły sferę religijną, kondycję wojskową, a także wewnętrzny porządek Krzyżaków. Niestety, został zasztyletowany przez jednego z zakonników. Odwiedzając zespół katedralno-zamkowy trzeba obowiązkowo odwiedzić:

  • Katedrę,
  • Kryptę Wielkich Mistrzów,
  • Wieżę dzwonną,
  • Kaplicę bł. Doroty, średniowiecznej mistyczki.

Naturalnie, nasuwa się pytanie, co jeszcze warto zwiedzić w Kwidzynie?

Zamek w Kwidzynie
Fot. Aleksander Łubinski

Śladami historii...

Turyści, decydujący się spędzić urlop w Kwidzynie, po godzinach spędzonych na Zamku z pewnością powinni odwiedzić teren dawnej starówki. Obszar Starego Miasta został doszczętnie zrujnowany po II wojnie światowej na skutek działań Armii Czerwonej. Z tamtego okresu pozostał jedynie relikt wieży ratuszowej. Niemniej, turyści powinni obowiązkowo odbyć spacer w podcieniach odtworzonej w ostatnich latach zabudowy staromiejskiej a także zwrócić uwagę na układ ulic. Dlaczego? Został on wyznaczony jeszcze w średniowieczu! Co jeszcze warto zobaczyć? Między innymi:

  • Plac Plebiscytowy,
  • Kościół św. Trójcy,
  • Dawny Szpital św. Jerzego,
  • Sąd Rejonowy

i wiele więcej. Osoby łaknące dodatkowych, lokalnych ciekawostek, powinny zapoznać się z przewodnikiem – „Ruszaj w drogę na Powiśle! Zwiedzaj Malbork, Sztum, Kwidzyn”. Jego kod QR znajduje się poniżej.

Oczywiście podążanie historycznym szlakiem to jedno. Turyści po dniu pełnym wrażeń z pewnością powinni odwiedzić Tereny Rekreacyjno-Wypoczynkowe „Miłosna”, czyli zabytkowe miasteczko koniarzy. Na jego terenie można złapać oddech w minizoo, pojeździć bryczką, a nawet konno.

kod QR - kwidzyn

Rowerzyści nie mają powodów do narzekania!

Tak, to prawda. Miłośnicy dwóch kółek powinni oddać się swojej pasji przemierzając Dolinę Dolnej Wisły, która rozpoczyna się właśnie w okolicach Kwidzyna. O czym powinni pamiętać? Oprócz roweru przyda się aparat fotograficzny, ponieważ przez całą wycieczkę będą im towarzyszyć niezapomniane widoki. Cykliści mogą doskonalić umiejętności jazdy terenowej na muldach Areny XC - lokalnego pumptracku i toru rowerowego.

Nie da się ukryć, że wiele przemawia na wypoczynkiem w Kwidzynie z historią w tle. Osoby, które się na niego zdecydują, przeżyją niesamowity czas.
Kwidzyn – miasto, które pisze własną historię
Kwidzyn zaprasza!
WWW || FACEBOOK

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon