Lasy Murckowskie będą w końcu dobrze chronione. Komisja Klimatu poparła projekt

Lasy Murckowskie mają coraz większą szansę na stanie się tzw. zespołem przyrodniczo-krajobrazowym. Dzisiaj, 16 lipca Komisja Klimatu zatwierdziła projekt uchwały w tej sprawie. Wystarczy, że pomysł zdobędzie większość głosów radnych podczas najbliższej sesji rady miasta.

Rez las murckowski

Przypomnijmy, że Nadleśnictwo Katowice planuje wyciąć blisko 130 drzew w Lasach Murckowskich. Wśród nich są ponad 150-letnie buki, które są potencjalnym miejscem gniazdowania puszczyka uralskiego. Został objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Sprawa wycinki w lesie wywołała spore oburzenie wśród mieszkańców Katowic i działających na terenie miasta społeczników. Do akcji ratowania drzew wkroczyło Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Lasów i Zwierząt „Duchy lasu”, które złożyło 10 lutego wniosek do nadleśnictwa o wstrzymanie prac gospodarczych w dwóch oddziałach w Lasach Mruckowskich.

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy ma uratować buki

Prezydent Marcin Krupa zwrócił się do Nadleśniczego Nadleśnictwa Katowice z propozycją utworzenia w Lasach Murckowskich tzw. Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego. Jest to szczególna forma ochrony przyrody - w tym drzewostanów. Nadleśnictwo Katowice zgodziło się na to rozwiązanie.

Dzisiaj, 16 lipca Komisja Klimatu w Katowicach zaakceptowała projekt uchwały w tej sprawie. Będzie głosowany na sesji rady miasta, która odbędzie się 22 lipca (w czwartek). Jeśli radni poprą w większości uchwałę, lasy murckowskie oficjalnie staną się tzw. zespołem przyrodniczo-krajobrazowym.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon