Lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka operowali na Ukrainie. Pomogli kilkunastu pacjentom

Lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach Ligocie pracowali przez kilka dni we Lwowie na Ukrainie. Zoperowali i skonsultowali kilkunastu pacjentów z problemami twarzoczaszki.

FB GCZD
Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka (zdjęcie ilustracyjne)

Medycy dziś w nocy wrócili z kilkudniowego pobytu na Ukrainie.

Lekarze z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka: chirurg dziecięcy i plastyczny dr Joanna Kowalik oraz chirurg dziecięcy dr Adam Mol, przeprowadzili w ostatnich dniach w Szpitalu św. Mikołaja we Lwowie 7 operacji dzieci z wadami twarzoczaszki.

Uraz po wybuchu, prawdopodobnie granatu

- To były zarówno standardowe zabiegi, jak i bardzo skomplikowane operacje. Diagnozowaliśmy też kilkoro dzieci z wadami twarzoczaszki. Konsultowaliśmy także dziecko, które trafiło do Lwowa ze szpitala z Mariupola z rozkawałkowaną prawą gałęzią żuchwy. Był to uraz po wybuchu, prawdopodobnie granatu - mówi dr Joanna Kowalik.

Lekarze z GCZD konsultowali również trzech ukraińskich żołnierzy z ranami postrzałowymi twarzy.

- Umówiliśmy się z ordynatorem szpitala we Lwowie, że jest możliwość późniejszych zabiegów rekonstrukcyjnych u tych pacjentów z naszym udziałem - mówi dr Joanna Kowalik.

Lekarze z katowickiego szpitala pomogli też żołnierzom

Mali i duzi pacjenci, których operowali lub konsultowali lekarze z GCZD, pochodzili z całej Ukrainy, m. in. z Kijowa, Odessy, Czernichowa, Równego, Tarnopola i innych regionów. Wyjazd został zorganizowany na zaproszenie jednego z lekarzy lwowskiego szpitala, który w przeszłości był na stażu w GCZD i wciąż utrzymuje relacje z katowickim szpitalem.

- Jestem dumny, że nasi lekarze wspierają walcząca Ukrainę. To wsparcie jest wielopoziomowe - zarówno dla rannych w wojnie, jak i tych pacjentów, u których zabiegi zostały przesunięte lub nie odbyły się z powodu wojny. Doktor Joanna Kowalik ma bardzo duże doświadczanie w zakresie leczenia operacyjnego rozszczepienia podniebienia. Ten wyjazd miał więc również istotny wymiar szkoleniowy - mówi prof. Tomasz Koszutski, szef Oddziału Chirurgii i Urologii GCZD, zarazem kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej SUM w Katowicach.

Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka im. Jana Pawła II (GCZD) to jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce. W GCZD funkcjonują 24 poradnie specjalistyczne oraz 16 oddziałów szpitalnych, na bazie których działa 8 klinik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Rocznie placówka przyjmuje ok. 17 tysięcy pacjentów na oddziały szpitalne, udziela 60 tys. specjalistycznych porad ambulatoryjnych i 35 tys. świadczeń w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

ZOBACZ TEŻ:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon