Letni odpoczynek od miejskiego zgiełku? Człuchów to idealne miejsce

Lato rozkręca się na całego, a słoneczna pogoda zachęca do wypoczynku. Gdzie najchętniej wybierają się Polacy? Tu zdania są mocno podzielone. Jedni udają się nad polskie morze lub w góry, a inni po prostu pragną odetchnąć od miejskiego zgiełku, delektując się ciszą i spokojem. Jednym z takich miejsc jest Człuchów, miasto, które już od pierwszego spotkania roztacza swoją magiczną aurę. Nie brakuje tu zieleni, historycznych zabytków, a także lokalnych atrakcji. Człuchów w województwie pomorskim to miasto, w którym odnajdzie się każdy, bez względu na wiek i preferowane formy relaksu. Poznajcie je.

Historyczne oblicze Człuchowa

Człuchów to pomorskie miasto, które czaruje swoim urokiem już od pierwszej wizyty. Dowodów nie trzeba szukać daleko. XIV-wieczna wieża zamkowa, cztery malownicze jeziora i serdeczność mieszkańców sprawiają, że zarówno mali, jak i duzi turyści, chętnie wracają do Człuchowa.

Człuchów dworek

Warto podkreślić, że to miejsce o niezwykłej historii. Miasto uzyskało prawa miejskie w 1348 roku z rąk wielkiego mistrza krzyżackiego - Henryka von Dusemera. To właśnie tutaj znajduje się Zamek Krzyżacki z XIV wieku, w którym rezydował m.in. Konrad von Wallenrode czy Ulrich von Jungingen. Gdyby nie jego pożar, z pewnością do dzisiaj dorównywałby potęgą i majestatem zamkowi w Malborku. Dziś stanowi siedzibę Muzeum Regionalnego, które zachęca turystów do poznania historii Ziemi Człuchowskiej, jej sztuki i rzemiosła. Odwiedzając to miejsce, należy obowiązkowo zdobyć 46-metrową wieżę. To właśnie z jej szczytu rozpościera się zapierający dech w piersi widok na panoramę miasta i okolicę. Co jeszcze warto zobaczyć w Człuchowie? Z pewnością takie zabytki jak:

  • barokowy kościół parafialny pw. Św. Jakuba,
  • dwór murowano-szachulcowy przy al. Wojska Polskiego,
  • Park Miejski „Lasek Luizy”,
  • stary cmentarz,

Warto też zwrócić uwagę na budynek poczty, wieżę ciśnień, fontannę Kormorany, czy cerkiew greckokatolicką pw. Poczęcia św. Jana Chrzciciela. Oczywiście nie można przejść obojętnie obok urokliwego ratusza i rynku. W jego południowej części warto zobaczyć kamienicę „Pod Pannami” i zlokalizowaną po przeciwnej stronie kamienicę Soldina. Co ciekawe, to właśnie w Człuchowie rozpoczyna się Szlak Zamków Gotyckich, który na swojej trasie skupia 14 architektonicznych obiektów Kaszub, Warmii i Mazur. Tędy biegnie również jedna z odnóg Pomorskiej Drogi Świętego Jakuba – szlaku pielgrzymkowego prowadzącego przez całą Europę do hiszpańskiej Composteli.

Człuchów zabawa

Aktywny wypoczynek? Dlaczego nie!

Człuchów może pochwalić się nie tylko niesamowitą historią, ale również bogactwem fauny i flory. W granicach miasta znajduje się aż 290 hektarów jezior, 20 hektarów lasów, 700 hektarów obszaru chronionego krajobrazu, a także 11 kilometrów ścieżek rowerowych. Takie warunki przyciągają miłośników aktywnego wypoczynku.

Amatorzy żeglarstwa czy kajakarstwa mogą rozwijać swoje zainteresowania odwiedzając człuchowskie. Wokół największego jeziora (tj. Rychnowskiego) funkcjonują:

  • wypożyczalnie sprzętu wodnego,
  • strzeżona plaża,
  • ośrodki wypoczynkowe,
  • park atrakcji z parkiem wodnym i minigolfem,
  • przystanie wodne,
  • pole namiotowe.

Z kolei Jezioro Miejskie Małe to najprawdziwszy raj dla wędkarzy. Oprócz wodnych atrakcji Człuchów może pochwalić się szlakami pieszymi (np. „Śladami człuchowskich legend i podań”, „Człuchowski szyfr Jerzego z Dąbrowy”) oraz rowerowymi (np. szlak południowy, Trasa „Chrobotkowa”), które zachęcają turystów do pieszych wędrówek z kijkami do nordic walking czy bez, a także jazdy na rowerze. Co ciekawe, to właśnie w Człuchowie ma siedzibę i tor najbardziej utytułowany w Polsce w ostatniej dekadzie klub motocrossowy.

Człuchów motocross

Imprezy plenerowe

W Człuchowie odnajdzie się zarówno mały jak i duży turysta, bez względu na indywidualne zainteresowania. Oczywiście oprócz zabytków i oczywistych walorów turystycznych w Człuchowie warto skorzystać z bogatej oferty imprez plenerowych, na przykład sportowych, jak: Bieg Tura im. Henryka Pliszki, regaty żeglarskie, muzycznych, jak: Polish Boogie Festival, CZW RAP Night, Street Jam, kulturalnych jak np. Dni Człuchowa, Impresje Piwne, czy Lawendowy Jarmark św. Jakuba.

Nie da się ukryć, że jest w czym wybierać. Zatem nie pozostaje nic innego, jak zarezerwować sobie czas, spakować walizki i wybrać się na niezapomniane wczasy do urokliwego Człuchowa.

Człuchów – miasto, które warto poznać!
Człuchów zaprasza!
WWW | FACEBOOK | YouTube

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon