Lichwiarskie pożyczki w Katowicach. Nie płacisz, oddaj mieszkanie

Udzielali pożyczek osobom w trudnej sytuacji finansowej. Zabezpieczeniem była nieruchomość pożyczkobiorcy. Śledczy postawili zarzuty.

Fot. Pixabay
Policja

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zakończyli postępowanie przeciwko podejrzanym o przestępstwo tzw. lichwy mieszkaniowej.

Lichwa mieszkaniowa

Sprawcy wykorzystywali beznadziejną kondycję finansową pożyczkobiorców, którzy znajdowali się w sytuacji bez wyjścia. Zastrzyk gotówki miał pomóc w spłacie poprzednich zobowiązań, jednak powodował jeszcze większe kłopoty. Dłużnicy zapętlali się w tzw. spirali kredytowej. Dodatkowo, zabezpieczeniem niedotrzymania warunków umowy była nieruchomość pożyczkobiorcy, której wartość była celowo zaniżana.

Dwóm osobom postawiono zarzuty

W proceder były uwikłane dwie osoby. Zarzuty postawiono

  • 46-letniej kobiecie prowadzącej działalność w zakresie udzielania pożyczek gotówkowych,
  • 49-letniemu pośrednikowi.

Wyłudzone umowy sięgnęły w sumie kwoty prawie 5 milionów złotych (81 zawartych transakcji). Oskarżeni przejęli kilkadziesiąt nieruchomości, które zamierzali sprzedać z nadwyżką (specjalnie zaniżone ceny mieszkań i domów). Zysk miał trafić bezpośrednio do ich kieszeni.

- Oskarżonym grozi kara do 10 lat więzienia. W toku postępowania na poczet ewentualnych kar i obowiązku naprawienia szkody, dokonano zabezpieczenia majątkowego na mieniu podejrzanych w łącznej kwocie 468 tysięcy złotych. Aktualnie do Sądu Okręgowego w Katowicach trafił akt oskarżenia skierowany przez Prokuraturę Okręgową w Katowicach – informuje Komenda Wojewódzka Policja w Katowicach.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon