Maciej Kopiec kandydatem paktu senackiego w Katowicach. Kogo jeszcze ma opozycja w woj. śląskim?

Lewica jest największym zwycięzcą negocjacji w sprawie paktu senackiego w województwie śląskim. Z 13 jednomandatowych okręgów otrzymała aż 3, w tym najbardziej prestiżowy: w Katowicach, gdzie kandydatem zjednoczonej opozycji będzie dzisiejszy poseł Maciej Kopiec. Po wczorajszym ogłoszeniu daty wyborów parlamentarnych (odbędą się 15 października), najpóźniej w poniedziałek liderzy partii opozycyjnych mają ogłosić nazwiska wszystkich kandydatów do Senatu.

Maciej kopiec nowa lewica

Wczoraj formalnie rozpoczęła się kampania wyborcza. W Dzienniku Ustaw opublikowano prezydenckie postanowienie o zarządzeniu wyborów parlamentarnych - ich data to niedziela, 15 października. Patrząc w kalendarz i najważniejsze terminy: 28 sierpnia - zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetów wyborczych partii politycznych, koalicyjnych komitetów wyborczych lub komitetów wyborczych wyborców, zaś 6 września (do godz. 16:00) to deadline dla komitetów na zgłoszenie list kandydatów na posłów i senatorów.

Oficjalnie, pierwsze nazwiska kandydatów mają przedstawić twórcy paktu senackiego, zawiązanego m.in. przez PO, Nową Lewicę, PSL i Polskę 2050 oraz samorządowców z Tak dla Polski. Według pierwotnych ustaleń, miało do tego dojść dzień po ogłoszeniu daty wyborów przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jak nieoficjalnie słyszymy, opozycja ma odkryć karty do końca tygodnia lub w poniedziałek. Nazwiska na Śląsku i w Zagłębiu?

Najważniejsza roszada w Tychach

Po pierwsze, na swoich miejscach pozostaną obecni senatorowie. Czyli Halina Bieda wystartuje w okręgu nr 71 (Zabrze-Bytom), Zygmunt Frankiewicz w okręgu 70. (Gliwice), Beata Małecka-Libera w okręgu 76. (Dąbrowa Górnicza), a Joanna Sekuła - w okręgu 77. obejmującym Sosnowiec. Bez zmian jest także w Częstochowie (okręg nr 69), gdzie o reelekcję powalczy Wojciech Konieczny oraz w Bielsku-Białej (okręg nr 78), w której kandydatką będzie Agnieszka Gorgoń-Komor. Z tej formuły zrezygnowano jedynie w Tychach (okręg nr 75), w których cztery lata temu mandat zdobyła Gabriela Morawska-Stanecka.

Morawska-Stanecka, dziś wicemarszałek Senatu, zwolni miejsce w okręgu 75. dla najcenniejszego kandydata paktu - Andrzeja Dziuby, który od 2000 roku jest prezydentem Tychów. Dziuba po latach spekulacji i przymiarek do krajowej polityki, w końcu zdecydował się do niej wstąpić, idąc w ślady Zygmunta Frankiewicza, który przed 4 laty zostawił dla Senatu pewną i bezpieczną prezydenturę w Gliwicach. Wicemarszałek Morawska-Stanecka była z kolei przymierzana do sejmowej listy Koalicji Obywatelskiej w Katowicach oraz w Rybniku. Finalnie będzie kandydatką do Senatu w okręgu nr 74 (Ruda Śląska-Chorzów), w którym dziś mandat sprawuje Dorota Tobiszowska z PiS.

Do Katowic desant z Rybnika

Najdłuższa batalia toczyła się o Katowice (okręg nr 80), które w dobiegającej końca kadencji reprezentował zmarły w styczniu Marek Plura. O błogosławieństwo w PO walczył lider lokalnych struktur tej partii i miejski radny, Jarosław Makowski. Obóz prezydenta Marcina Krupy sondował także wystawienie wiceprezydenta Waldemara Bojaruna. Senat marzył się także posłance Ewie Kołodziej, ale ostatecznie stolica województwa została oddana lewicy (na start namawiano także wiceprezydenta Jerzego Woźniaka z Nowej Lewicy). Zaskoczenie? Tak, jeśli weźmiemy pod uwagę, że kandydatem z Katowic będzie rybnicki poseł Maciej Kopiec, kiedyś tworzący Wiosnę Biedronia, a dziś współprzewodniczący Nowej Lewicy w woj. śląskim (razem z prezydentem Będzina Łukaszem Komoniewskim). Aha, według plotek, rybnicki desant na Katowice może być jeszcze bardziej spektakularny, bo propozycję kandydowania z okręgu 80. otrzymał w PiS poseł i były minister zdrowia, Bolesław Piecha.

A propos: negocjatorzy Nowej Lewicy zasłużyli na podwyżkę, bo ich ugrupowanie w samym tylko woj. śląskim może potroić swój obecny stan posiadania w całym Senacie (dziś jedynym reprezentantem NL jest Wojciech Konieczny). Konieczny i Kopiec to dwa nazwiska. Trzecim jest Konrad Gołota, działacz NL i pracownik struktur Partii Europejskich Socjalistów w Parlamencie Europejskim. Gołota będzie kandydatem paktu w Cieszynie, w którym senatora obecnie ma PiS (Tadeusz Kopeć, były poseł... PO). Dla porównania z trzema kandydatami lewicy, członków PO na listach do Senatu w woj. śląskim będzie pięcioro.

Jednego kandydata do Senatu na Śląsku będzie mieć Polska 2050. To Piotr Masłowski, wiceprezydent Rybnika, który wystartuje w okręgu nr 73 obejmującym właśnie miasto Rybnik. W sąsiednim Jastrzębiu-Zdroju (okręg nr 72) opozycja najprawdopodobniej wystawi Henryka Siedlaczka, byłego posła PO, obecnie radnego sejmiku. Co ciekawe, niedawno spekulowano, że Siedlaczek może zasilić... ugrupowanie Szymona Hołowni. Dodajmy, że oba zachodnie okręgi są dziś w posiadaniu PiS. W Rybniku senatorem jest Wojciech Piecha (brat Bolesława), a w Jastrzębiu - Ewa Gawęda (żona posła Adama Gawędy).

Narodowosc slaska kopiec kohut rosa

Może Cię zainteresować:

Do Sejmu RP trafi projekt ws. uznania mniejszości śląskiej. Dlaczego tym razem miałoby się udać?

Autor: Patryk Osadnik

13/04/2023

Halina bieda slazaq

Może Cię zainteresować:

Halina Bieda w ŚLĄZAQ: Niektórzy już dojrzeli do poparcia ustawy nadającej śląskiemu status języka regionalnego

Autor: Katarzyna Pachelska

28/07/2023

Marek Plura 2

Może Cię zainteresować:

Marcin Zasada: Dlaczego Marek Plura tak dobrze rozumiał Ślązaków? Bo wpierw musiał powalczyć o własną godność

Autor: Marcin Zasada

21/01/2023

Subskrybuj ślązag.pl

google news icon