Magiczna Suwalszczyzna, kraina uformowana przez lodowiec. To w Suwałkach warto spędzić rekordowo długą Majówkę 2023

Majówka w tym roku będzie wyjątkowo długa i z pewnością już teraz warto pomyśleć, gdzie można spożytkować ten wyjątkowy czas. Czy odkryliście już Suwalszczyznę? Krainę niepodobną do żadnej innej, którą uformował lodowiec. Jeziora, pagórki, lasy, dziewicza przyroda i nieodkryte szlaki czekają! A w samym centrum magicznej krainy leżą Suwałki. Dlaczego akurat tu warto się zatrzymać?

Suwałki stanowią centralne miejsce krainy zwanej Suwalszczyzną. Od południa ograniczoną sandrową Równiną Augustowską. Na północy natomiast czekają na Was bajeczne widoki uformowane przez lądolód, który te ziemie nawiedzał kilkukrotnie i pozostawił po sobie niesamowite formy polodowcowe. Czy wiecie, że znajdziecie tam cały atlas form polodowcowych, których uczyliście się na lekcjach geografii? Krajobrazy te chronione są instytucjonalnie przez Suwalski Park Krajobrazowy – najstarszy park krajobrazowy w Polsce. Oprócz tego, malownicze jezioro Wigry i okalającą go przyrodę chroni Wigierski Park Narodowy.

Magiczna Suwalszczyzna, kraina uformowana przez lodowiec. To w Suwałkach warto spędzić rekordowo długą Majówkę 2023

Miasto Suwałki to świetna baza wypadowa do eksploracji magicznej Suwalszczyzny.

Zatrzymując się w Suwałkach, wiele atrakcji jest na wyciągnięcie ręki. Miasto to stanowi doskonałą bazę wypadową do eksploracji tej magicznej krainy. Zachęcamy szczególnie do korzystania z rowerów. W samym mieście jest ponad 100 km ścieżek rowerowych. Rowerem można robić pętle wokół wymienionych parków, sama linia brzegowa jeziora Wigry ma około 60 km długości, a pętla wokół jeziora liczy 46 km. Suwałki leżą na Wschodnim Szlaku Green Velo – najdłuższym spójnie oznakowanym szlaku rowerowym w Polsce.

Suwałki mają doskonałą bazę gastronomiczną i noclegową. Możesz zasmakować zarówno w kuchni lokalnej, na którą szczególny wpływ ma przenikanie się kultury litewskiej i polskiej, jak i szeroko rozumianej europejskiej. Hotele oferują świetne warunki do wypoczynku. Suwałki to zielone miasto, położone nad wodami Czarnej Hańczy i Zalewem Arkadia, które stanowią miejskie centrum rekreacji.

Magiczna Suwalszczyzna, kraina uformowana przez lodowiec. To w Suwałkach warto spędzić rekordowo długą Majówkę 2023

Centrum Suwałk jest unikatowe w skali kraju.

Na pochmurny dzień polecamy wizytę w Muzeum im. Marii Konopnickiej, w którym multimedialna wystawa zachwyci i małych i dużych. Historię miasta i regionu przybliży Muzeum Okręgowe, gdzie będzie można także spotkać walecznych Jaćwingów. Dla bardziej aktywnych doskonałe miejsce to Aquapark Suwałki.

Klasycystyczna zabudowa miejska jest unikatowa w skali kraju. Suwałki są typem miasta tzw. ulicówki – brak jest centralnego rynku, a w centrum miasta znajduje się park w stylu angielskim, nazwany na cześć Konstytucji 3 Maja. Wśród zabytków kryją się małe krasnale z bajki Marii Konopnickiej, warto przejść ich szlakiem, albo przejechać suwalskim rowerem miejskim SUWer’em.

Dlaczego akurat termin majówkowy? Jest to doskonały czas, aby w wiosennej aurze złapać oddech. Bliskość natury, która tak soczyście rozkwita, z pewnością wpłynie pozytywnie na regenerację sił po okresie zimowym. Poza tym nie trzeba wykorzystywać wielu dni urlopowych, a można cieszyć się aż 9 dniami wolnymi! Jest to idealny czas na poznanie Suwałk i całej magicznej Suwalszczyzny.

Suwałki zapraszają!
WWW || FACEBOOK || INSTAGRAM

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon