Marcin Krupa – Synek z Katowic

- Katowice to moje miasto, z którym związałem całe moje życie. Tu się urodziłem, chodziłem do szkoły, studiowałem. To w Katowicach pracuję i to właśnie tutaj założyłem rodzinę – mówi prezydent Marcin Krupa.

Marcin krupa synek z katowic

Pierwsze wspomnienia Marcina Krupy sięgają czasów Szkoły Podstawowej nr 28 w Piotrowicach, gdy wspólnie z kolegami zaczął realizować swoje muzyczne i motoryzacyjne pasje.

– Od 6. roku życia byłem fanem „Republiki”, a później z kumplami założyliśmy kapelę „Orion”. W wieku 13 lat nie stać nas było na motocykl, dlatego z pomocą taty poskładałem „Komara” – wspomina prezydent. Podstawówka to też długie włosy, glany po tacie i Festiwal „Odjazdy”. Liceum Broniewskiego to okres nawiązania ważnych, trwających do dziś przyjaźni oraz wypady na koncerty do popularnego wtedy klubu „Straszny Dwór”. Później przyszły studia na wymarzonym kierunku – motoryzacji, a następnie praca jako adiunkt na Wydziale Transportu Politechniki Śląskiej i obrona doktoratu.
- Samorządem zacząłem się interesować już w czasie szkoły średniej. W 2006 roku zostałem radnym, a w 2010 roku wiceprezydentem. W latach 2014 i 2018 katowiczanki i katowiczanie dwukrotnie powierzyli mi stanowisko prezydenta Katowic. Był to dla mnie zaszczyt, ale przede wszystkim zobowiązanie, z którego staram się sumiennie wywiązywać każdego dnia – mówi Marcin Krupa.

W ostatnich latach prezydent Marcin Krupa był też wybierany na funkcje Przewodniczącego Zgromadzenia Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i członka Komitetu Wykonawczego Globalnego Parlamentu Burmistrzów. Za ich sprawowanie prezydent nie pobierał wynagrodzenia. Działalność w tych gremiach pozwoliła prezydentowi promować Katowice nie tylko na arenie ogólnopolskiej, ale też światowej. Starania prezydenta i ścisła współpraca z Organizacją Narodów Zjednoczonych (ONZ) oraz uczelniami wyższymi z Katowic zaowocowały m.in. otrzymaniem tytułu miasta gospodarza dwóch największych wydarzeń ONZ – Szczytu Klimatycznego (2018) oraz Światowego Forum Miejskiego (2022) czy też otrzymaniem prestiżowych tytułów Miasta Kreatywnego Muzyki UNESCO i Europejskiego Miasta Nauki 2024.

Kim jest Marcin Krupa „po godzinach”?

- Prywatnie jestem szczęśliwym mężem i ojcem. Moja żona, Asia, jest nauczycielką. 22-letni syn Błażej studiuje na Politechnice Śląskiej i gra w koszykówkę, a 16-letnia córka Martyna uczy się w VII Liceum Ogólnokształcącym w Katowicach – mówi prezydent. - Wymagająca praca i cudowna rodzina szczelnie wypełniają mój codzienny kalendarz. Jeśli jednak zdarzają się wolne momenty, pochłaniają je moje pasje: muzyka, jazda na Harleyu, rajdy samochodowe i nurkowanie.

Tomasz Czypionka, katowicki przedsiębiorca, restaurator, motocyklista, podróżnik

Od lat przyjaźnię się z Marcinem. Od początku dał się poznać jako osoba pracowita, która zawsze wkłada kawał serca w to, co robi. Cenię go za dotrzymywanie danego słowa i za to, że można na nim polegać. Udowodnił, że te wartości przyświecają mu także jako prezydentowi. Dzięki temu Katowice są dziś znacznie lepszym miejscem do życia, niż były to 5 czy 10 lat temu. Oddając w wyborach głos na Marcina głosujesz na wiarygodność, doświadczenie i przyszłość miasta, z której będziemy dumni!

Iwona Sosnowska-Wieczorek, Prezes Fundacji In Corpore, Dyrektor Niepublicznej Specjalistycznej Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej

Marcina znam od wielu lat i zawsze mogłam na nim polegać. Jak napisała Wisława Szymborska „tyle wiemy o sobie, ile nas sprawdzono”. Ostatnie lata, naznaczone pandemią COVID i wojną w Ukrainie, stanowiły egzamin z człowieczeństwa oraz sprawdzian dobrego przywództwa w trudnych czasach. Marcin jako prezydent Katowic, koordynując akcje pomocowe na rzecz mieszkańców, zademonstrował nie tylko skuteczność w działaniu, ale również umiejętność jednoczenia ludzi ponad podziałami. Katowice potrzebują takiego lidera. Katowice potrzebują takiego prezydenta. Dlatego 7 kwietnia oddam na niego swój głos!

Więcej informacji: www.KrupaMarcin.pl

Materiał KWW Forum Samorządowe Marcin Krupa

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon