Marszałek: „Czy te 1,8 miliona było tego warte?” Posadzono 1327 drzew w Parku Śląskim

Marszalek sadzi drzewo 1024x576

Marszałek województwa Jakub Chełstowski przeprowadził konferencję prasową. Powodem, było zasadzenie 1327 drzew – dokładnie tyle, ile ma być wycięte na działce, która mieści się w historycznych granicach Parku Śląskiego.

Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego zorganizował wydarzenie wraz z Nadleśnictwem Katowice. Na miejscu byli także: Izabela Domagała (członek Zarządu Województwa Śląskiego), posłanka Maria Nowak, kilku radnych (zarówno Sejmiku jak i miasta Chorzowa), harcerze, społecznicy oraz mieszkańcy. Na Stanowisku Górnośląskich Wodociągów można było się napić wody. Zgromadzeni po konferencji udali się w różne miejsca parku w celu zasadzenia drzewek. Oprócz sadzonek Nadleśnictwo przygotowało łopaty i konewki z wodą.

Marszałek na początku konferencji powiedział:

- W naszej ocenie jest to miejsce wyjątkowe. Nie tylko w skali regionu, ale w skali kraju i przede wszystkim w skali Europy. Tutaj na tym terenie jest ponad 2 miliony drzew.

[huge_it_portfolio_id="6"]

Kto w końcu zapłaci?

O sprawie pisaliśmy w już poprzednio na naszej stronie (link tutaj). Zapytaliśmy pana Jakuba Chełstowskiego, po czyjej stronie ma być koszt ratowania drzew – Chorzowa, Województwa czy Skarbu Państwa. Jakub Chełstowski odpowiedział:

- Skarb państwa nie powinien być w ogóle brany pod uwagę, bo teren został sprzedany na wniosek prezydenta miasta Chorzowa. To on występował o wyrażenie zgody na sprzedaż tego terenu w trybie przetargowym. Część tych środków – 25% wpłynęło do kasy miasta. Czy te 1,8 miliona przy budżecie Chorzowa, zmieniłby jego rzeczywistość? Czy te pieniądze były warte tego wszystkiego co się teraz dzieje?

Marszałek proponuje, aby miasto dało inny grunt deweloperowi. Może ono także zgodnie z prawem dopłacić w razie różnicy ceny gruntów. Co ciekawe, wspominał, że do „okrągłego stołu” w sprawie parku usiedli społecznicy, deweloper, marszałek i wiceprezydenci Chorzowa. Zabrakło jednak włodarza miasta: Andrzeja Kotali.

Co na to Andrzej Kotala?

Próbowaliśmy uzyskać komentarz Prezydenta miasta – Pana Andrzeja Kotali. Kamil Nowak z Biura Prasowego poinformował nas, że prezydent nie będzie komentować wszystkich działań marszałka. Dostaliśmy jednak maila z informacją prasową. Jest w niej napisane m. in.:

1,8 mln złotych na zakup działki i zasadzenie 10 tysięcy drzew w Chorzowie – to propozycja Prezydenta Miasta Andrzeja Kotali, którą przedstawił 19 lipca na briefingu prasowym przed Urzędem Miasta. - Chorzów kładzie na stół konkretne pieniądze: 1 800 000 zł. Mam nadzieję, że te środki przekonają Pana Marszałka do odkupienia terenu od spółki Green Park Silesia i włączenia go w granice parku (…) Przypominam, że teren nigdy nie należał do miasta, działka była własnością Skarbu Państwa. Moją rolą było jedynie wykonanie decyzji wojewody.

Nie ma fal

Cytując popularnego piosenkarza: między Jakubem Chełstowskim a Andrzejem Kotalą nie ma fal. Fali (nazwa zamkniętego kąpieliska) nie ma także od kilku lat w parku. Przy okazji konferencji Marszałek zapowiedział, że we wrześniu poinformuje opinię publiczną o przyszłości tego terenu i formie, w jakiej proponowane będzie odtworzenie tego ważnego dla mieszkańców miejsca.

fot. Mateusz Czajka

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: