MEN będzie ścigał nauczycieli za Strajk Kobiet?

DSC 0031

Ministerstwo Edukacji Narodowej 2 listopada poinformowało w swoim komunikacie, że wobec nauczycieli, którzy namawiali uczniów do udziału w protestach, albo sami brali w nich udział, zostaną wyciągnięte konsekwencje.

- Mamy sygnały, że niektórzy nauczyciele namawiali uczniów do udziału w protestach. Naszym obowiązkiem jest natychmiastowa reakcja na takie informacje – czytamy na twitterze MEN.

Ministerstwo Edukacji Narodowej rozsyła pisma do wszystkich dyrektorów szkół z zapytanie o przebieg protestów uczniów i nauczycieli. Udostępnił je Bartosz Arlukowicz, poseł do Europarlamentu Europejskiego.
- W TRYBIE PILNYM każą opisywać dyrektorom szkół protest! – twierdzi

W komunikacie Ministerstwa Edukacji rzeczniczka Anna Ostrowska zapowiada, że wobec nauczycieli, którzy brali udział lub namawiali uczniów do protestów poniosą konsekwencje.

- Jeżeli potwierdzi się, że niektórzy nauczyciele namawiali uczniów do udziału w protestach lub sami brali w nich udział, powodując zagrożenie w czasie epidemii i zachowując się w sposób uwłaczający etosowi ich zawodu, będą wyciągnięte konsekwencje przewidziane prawem – czytamy w komunikacie. - Nie ma także naszej zgody na zachęcanie dzieci oraz młodzieży do chuligańskich i wulgarnych zachowań. Nie ma zgody na to, aby uczniowie zachowywali się w taki sposób – dodaje.

Takie praktyki są zgodne z Konstytucją?

Wątpliwe jest, czy takie praktyki są zgodne z prawem, ponieważ konstytucja pozwala na wyrażanie swoich poglądów. Według art. 54 „każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji”. Ponadto art. 57, który mówi o zasadzie wolności zgromadzeń, każdemu zapewnia „wolność organizowania pokojowych zgromadzeń i uczestniczenia w nich”. Konstytucja mówi także o tym, że „władze publiczne w Rzeczpospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozofocznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym” (art.25).

Dzisiaj kolejny protest w Katowicach

Tymczasem demonstranci nie odpuszczają. Dzisiaj zapowiada się kolejny protest w naszym mieście. Na godzinę 19.00 zaplanowano kolejny „Spacer z siostrami”. Manifestacja rozpocznie się na katowickim rynku.

fot. Magdalena Grabowska

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: