Metropolitalna Wigilia dla Samotnych w 2021 roku stacjonarnie czy mobilnie?

Z powodu pandemii COVID-19 w ubiegłym roku Metropolitalna Wigilia dla Samotnych odbyła się w sposób mobilny. Posiłki do czterech tysięcy potrzebujących rozwieźli wolontariusze. Jak będzie w roku 2021?

Pixabay
Cztery tysiące osób skorzystało z mobilnej Wigilii Metropolitalnej w 2020 roku

Przed pandemią COVID-19 na Metropolitalną Wigilię dla Samotnych do Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach przybyły osoby z całego województwa śląskiego. Zjawili się ludzie dotknięci bezdomnością, osoby starsze i samotne, ale też młode, wykluczone rodziny. Podzielili się opłatkiem i wspólnie zjedli kolację, na którą 300 wolontariuszy przygotowało 800 kilogramów karpia, 500 kilogramów śledzia i 600 litrów barszczu.

W ubiegłym roku z powodu koronawirusa zmieniono formę Wigilii Metropolitalnej, która odbyła się mobilnie. 500 wolontariuszy rozwiozło posiłki do czterech tysięcy potrzebujących. - Chcielibyśmy, aby nasi doręczyciele poświęcili również dwadzieścia minut na rozmowę z tymi ludźmi, usiedli z nimi przy stole. Oczywiście z zachowaniem bezpiecznej odległości - mówił Mikołaj Rykowski, prezes fundacji Wolne Miejsce.

W MCK-u, gdzie wcześniej wcześniej organizowano Wigilię Metropolitalną, funkcjonował wówczas szpital tymczasowy dla chorych na COVID-19.

Metropolitalna Wigilia dla Samotnych stacjonarnie czy mobilnie?

Kolejna Metropolitalna Wigilia dla Samotnych odbędzie się 24 grudnia 2021 roku. Wciąż nie wiadomo jednak, w jakiej formie.

- Trwają rozmowy na temat tego, czy wrócimy do formy tradycyjnej, czy wszystko odbędzie się w trybie mobilnym. Tak naprawdę stale obserwujemy sytuację związaną ze wzrostem zakażeń koronawirusem i czekamy na ostateczną decyzję - przekazuje Marta Wilczyńska z fundacji Wolne Miejsce.

Biuro prasowe Urzędu Miasta w Katowicach potwierdziło jedynie, że wszystko zależy od rozwoju czwartej fali pandemii COVID-19. Jak się dowiedzieliśmy, przedstawiciele samorządów chcieliby zorganizować Metropolitalną Wigilię dla Samotnych w sposób stacjonarny, o ile pozwolą na to ewentualne obostrzenia, które mogą zostać do tego czasu wprowadzone.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon