Miasta GZM zapłacą więcej za komunikację publiczną z powodu inflacji, cen paliw i energii

Wzrost inflacji, a także cen paliw i energii wpłynie na wysokość składki, którą miasta wpłacają na komunikację publiczną w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Cena obsługi tylko jednego kilometra trasy tramwajowej wzrośnie o ponad 1,5 złotego.

ZTM
W 2022 roku wzrośnie koszt obsługi tras autobusowych, trolejbusowych i tramwajowych

Miasta w 2022 roku zapłacą więcej za organizację komunikacji publicznej w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

"Na ten wzrost mają przede wszystkim wpływ: zakończenie inwestycji przez Tramwaje Śląskie i przywrócenie połączeń tramwajowych (m.in. Chorzów i Świętochłowice); waloryzacja umów z operatorami, którzy obsługują poszczególne linie komunikacji miejskiej na zlecenie Związku Transportu Metropolitalnego" - informuje biuro prasowe GZM.

Waloryzacja umów z operatorami wynika ze wzrostu inflacji, cen paliw oraz energii elektrycznej, a także płacy minimalnej. Szacuje się, że w 2022 roku średni koszt obsługi jednego kilometra trasy autobusowej wzrośnie o z 6,06 zł 6,72 zł, trolejbusowej z 8,95 zł do 9,85 zł, a tramwajowej z 13,4 zł do 14,99 zł.

We wtorek, 9 listopada, podczas sesji zgromadzenia GZM ustalono, że suma składki zmiennej, z której finansowana jest komunikacja publiczna, wzrośnie do 586,4 miliona złotych. To o 8 proc. więcej niż w roku 2021.

"Z uwagi na fakt, że rozwój transportu szynowego, w tym również tramwajowego, jest jednym z kluczowych działań podejmowanych przez Metropolię, dlatego też podjęta została decyzja o wzroście o 48,5 mln zł zaangażowanie Metropolii w działalność inwestycyjną Tramwajów Śląskich w 2022 roku" - dodaje biuro prasowe GZM.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

ZTM tramwaj

Bezpłatna komunikacja miejska dla obywateli Ukrainy

Automat ŚKUP

Mieszkańcy wolą aplikację od karty ŚKUP. Jak będzie działać?

Nowe autobusy PKM Katowice

Nowe autobusy w PKM Katowice. To Solarisy

ZTM

Katowice obliczyły, że bardziej opłaca im się bez Metropolii

Tablice informacyjne Katowice Al. Korfantego

Tablice informacyjne przy al. Korfantego nie działają

Autobusy ZTM

Metropolia przejęła udziały PKM-ów. W jakim celu?

Darmowe autobusy i tramwaje dla mieszkańców Katowic

Darmowe autobusy i tramwaje dla mieszkańców Katowic?