Miasto ogłosiło przetarg na wybór wykonawcy Stadionu Miejskiego w Katowicach

Stadion kato

Stadion Miejski w Katowicach powoli staje się faktem. Miasto ogłosiło przetarg na wybór wykonawcy.

Śmiało można powiedzieć, że to będzie największa inwestycja sportowa w naszym mieście. Proces inwestycyjny doszedł do kolejnego etapu. Katowice opublikowały dzisiaj, 23 grudnia, przetarg na wykonawcę prac budowlanych. Miasto zapowiada, że powinny się rozpocząć jeszcze w przyszłym roku.

Stadion Miejski w Katowicach ma powstać w pobliżu autostrady A4, dokładniej w obszarze zbiegu ul. Upadowej, Załęskiej Hałdy i Bocheńskiego. . W tym roku miasto Katowice w wyniku przetargu zakupiło działkę za kwotę 302 tys. zł, a także złożono wnioski o pozwolenie na budowę, a także zakończono ważny proces projektowania inwestycji. Za projekt kompleksu sportowego odpowiada firma RS Architekci. W skład kompleksu wejdą m.in. stadion piłkarski z 14893 krzesełkami oraz hala do siatkówki mogąca jednorazowo gościć 2792 widzów.

Mając na uwadze potrzebę zapewnienia odpowiednich warunków dla szkolenia kadry juniorów – w tym m.in. kilkuset podopiecznych Akademii Piłkarskiej "Młoda GieKSa" – oraz zwiększenie miejskiej bazy sportowej podjąłem decyzję, że stworzymy także dwa pełnowymiarowe boiska treningowe. Takie rozwiązanie będzie także korzystne dla mieszkańców poszczególnych dzielnic Katowic, korzystających z obiektów dzielnicowych. Obecnie dzielą się obiektami z klubami sportowymi. Chcemy, żeby w dzielnicach było więcej czasu na rozgrywki amatorów – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Stadion Miejski w Katowicach jest więc ważną inwestycją, szczególnie dla naszych sportowców – w końcu w barwach klubu GKS grają nie tylko piłkarze czy piłkarki, ale także siatkarze, hokeiści, szachiści oraz dzieci i młodzież.

- Budujemy wielką, wielosekcyjną GieKSę. Dlatego swoje miejsce w kompleksie ma również hala dla siatkarzy, którzy Katowice reprezentują w Plus Lidze. Wiem, że środowisko sportowe czekało na informację, że przetarg na wybór wykonawcy kompleksu sportowego w Katowicach jest ogłoszony – dodaje.

Ogłoszony przetarg dotyczy pierwszego etapu prac, który obejmie budowę obiektu sportowego stadionu miejskiego w skład którego wchodzi stadion piłkarski (wymiary boiska: 105m x 68m), hala sportowa, dwa boiska treningowe, droga dojazdowa oraz parkingi. Natomiast w II etapie inwestycji będą realizowane roboty budowlane obejmujące budowę kolejnych 4 boisk treningowych, pola treningowego dla bramkarzy, drogi oraz dodatkowych miejsc parkingowych.

- Etapowa realizacja inwestycji pozwoli nam zachować wszystkie zaplanowane funkcje obiektu. Obecnie ogłosiliśmy przetarg, który pozwoli nam wyłonić wykonawcę robót budowlanych. Prace w terenie powinniśmy rozpocząć w drugiej połowie przyszłego roku, a zakończą się po 36 miesiącach od podpisania umowy z wykonawcą – mówi Ewa Lipka, rzecznik prasowy urzędu miasta.

Projekt zakłada, że pierwszy etap inwestycji to wartość prawie 230 mln zł, natomiast drugi – 42,5 mln zł. Finansowanie kompleksu sportowego będzie pochodziło z budżetu miasta oraz obligacji, która jest aktualnie optymalną formą pozyskania środków. Firmy budowlane w ramach ogłoszonego przetargu mogą składać oferty do 11.03.2021 roku. Wyłonienie wykonawcy może potrwać do kilku miesięcy. Po podpisaniu umowy wykonawca będzie miał 36 miesięcy na realizację I etapu inwestycji. Drugi etap ma gotowy projekt, natomiast będzie realizowany po zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Stadion kato

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: