Miasto z piernika od 2 grudnia znowu na Śląsku. Atrakcja została otwarta w Kolejkowie w Gliwicach

W Kolejkowie w Gliwicach znowu roznosi się aromat świątecznych pierników. Od 2 grudnia 2021 r. można tu oglądać "Miasto z piernika", po którym oczywiście jeżdżą miniaturowe pociągi. Sprawdź ceny i godziny otwarcia nowej atrakcji.

Kolejkowo w Europie Centralnej w Gliwicach po raz kolejny prezentuje świąteczną makietę o wielkości 80 m2, wykonaną z piernika i ozdobioną najprawdziwszą czekoladą i lukrem.

"Miasto z piernika" znowu w Kolejkowie w Gliwicach

Powstało tu niemal 300 piernikowych domków, kamienic, zamek książęcy, warownia, ruchomy wiatrak czy kościółek. Pośród nich przejeżdżają słodkie czekoladowe pociągi, każdy zakątek rozświetlony jest blaskiem lampek i skrzącego się śniegu, a całość pachnie korzennymi przyprawami. Można spotkać również kilkadziesiąt piernikowych ludzików. A wszystko to pośród blasku oświetlonych choinek i świątecznej muzyki.

Od 2 grudnia 2021 r. w Kolejkowie można podziwiać "Miasto z piernika". Ta jedyna na świecie piernikowa makieta kolejowo-miejska została oddana dla odwiedzających tylko Górnego Śląska (Gliwice) i Dolnego Śląska (Wrocław). W Gliwicach tak bardzo spodobała się odwiedzającym w 2019 roku, że pomysłodawcy zdecydowali się wykonać projekt tylko tutaj po raz drugi.

Prace nad piernikową makietą w Gliwicach rozpoczęto już z początkiem września 2021 r. Zaangażowany w to był kilkuosobowy zespół pod czujnym okiem mistrza piernikarstwa Marcina Goetza ze Słodkiej Chatki, manufaktury piernikarskiej z ponad 20-letnim doświadczeniem.

Bramy Miasta z Piernika zostały otwarte dla zwiedzających 2 grudnia 2021 (czwartek)
o godz. 12:00. Wystawę będzie można podziwiać do 28 lutego 2022 roku włącznie. Będzie również otwarta w pierwszy i drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

98 kg miodu i 34 kg przypraw zużyto na wykonanie makiety

Do przygotowania niezwykle skrupulatnej repliki miasta zużyto 98 kilogramów miodu i 34 kilogramów korzennych przypraw. Piernikowe domy oblane są słodką pierzynką z lukru, do zrobienia którego modelarze potrzebowali 305 jaj, 143 cytryny i 28 kilogramów cukru pudru.

Praca wymagała od piernikarza i modelarzy wiele cierpliwości, dokładności i, jak w przypadku każdego wypieku, serca. Wykorzystano do tego starodawne metody cukiernicze i za pomocą drewnianych form przygotowano ogromne pierniki. Łącznie "Miasto z piernika" składa się z ponad 1 tony ciasta.

- Dla uszanowania tradycyjnego kunsztu piekarniczego każdy element wypiekaliśmy w wielkich formach, a następnie odpowiednio wycinaliśmy. Potem zdobienia, lukrowania, fragment po fragmencie. A do tego jeszcze ruchome elementy, jak pociągi czy wiatrak i prezentacja miasteczka za dnia i nocą. Efekt końcowy jest naprawdę warty ogromu pracy, jaki włożyliśmy w stworzenie "Miasta z piernika" - mówi pomysłodawca Kolejkowa, Jakub Paczyński.

- Każdy domek z piernika był malowany i zdobiony ręcznie. Każdy z prezentowanych elementów jest tak naprawdę w pełni jadalny. To miasteczko z prawdziwego piernika! Jego stworzenie wymagało pracy, cierpliwości ale było też cudowną zabawą przywołującą piękne wspomnienia Świąt – dodaje Marcin Goetz z Piernikowej Chatki.

Kolejkowo to ogromna, tętniąca życiem makieta, przedstawiająca rzeczywistość w 25-krotnym pomniejszeniu. Poza piernikowym miastem w zimowej atmosferze w cenie biletu można również zobaczyć inne budowle Śląska, scenki z życia mieszkańców, zabawne sytuacje z życia wzięte, które przykują uwagę zarówno młodych jak i dorosłych.

"Miasto z piernika"

Kolejkowo – Centrum Handlowe Europa Centralna, ul. Pszczyńska 315, Gliwice.

Czynne jest 365 dni w roku, w godzinach 10-18, także we wszystkie niedziele i święta.

Bilet wstępu kosztuje 25 zł – normalny i 20 zł – ulgowy. Bilet obowiązuje na obie wystawy. (ulga dotyczy dzieci od 3 do 18 lat, studentów, emerytów, rencistów, osób niepełnosprawnych). Dzieci w wieku do 3 lat zwiedzają makietę bezpłatnie.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon