Mieszkańcy wolą aplikację od karty ŚKUP. Jak będzie działać?

Alternatywą dla karty ŚKUP będzie aplikacja mobilna ZTM, którą Metropolia zamierza uruchomić jesienią 2022 roku. 70,5 proc. pasażerów, którzy wzięli udział w ankiecie, uznało to za pozytywną zmianę. Jak będzie działać aplikacja?

ZTM
Automat ŚKUP

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia od dawna pracuje nad alternatywą dla karty ŚKUP, którą ma być aplikacja mobilna. System, przygotowany jeszcze za czasów KZK GOP, już w momencie wdrożenia okazał się niezwykle przestarzały i niepraktyczny, ale można go było modernizować dopiero po zakończeniu okresu zastrzeżonego w umowie dotyczącej dofinansowania z Unii Europejskiej.

Jak będzie działać aplikacja mobilna ZTM?

Aplikacja mobilna Związku Transportu Metropolitalnego ma być dostępna jesienią 2022 roku. W internetowej ankiecie wypowiedziało się na ten temat około 2400 pasażerów, spośród których 70,5 proc. wyraziło zadowolenie z tej zmiany.

- Metropolia opracowuje nowe oprogramowanie systemu zakupu biletów w transporcie ZTM, który będzie działał online, a więc szybciej niż obecny. Podstawą dla pasażerów będzie aplikacja mobilna, która będzie miała funkcjonalność karty ŚKUP, a także zaoferuje dodatkowe możliwości - zapowiada GZM.

W aplikacji mobilnej ZTM będzie można:

  • kupić bilety jednorazowe w taryfie strefowo-czasowej,
  • kupić bilet w taryfie czasowej, gdzie wejście i wyjście będzie rejestrowane w aplikacji po zeskanowaniu kodu QR lub ręcznym wpisaniu kodu pojazdu,
  • kupić bilety średnio i długodystansowe,
  • zwrócić bilety,
  • zaplanować podróż - w aplikacji mają być dostępne informacje o rozkładzie jazdy i funkcjonowaniu transportu w czasie rzeczywistym,
  • odebrać powiadomienie o zbliżającym się końcu obowiązywania biletu.

Razem z aplikacją Metropolia planuje wprowadzenie inteligentnego systemu poboru opłat.

- Pasażer zarejestruje tylko swoje przejazdy, a system na koniec dnia zliczy ich wartość i jeśli przekroczą np. wartość biletu dziennego, to nie pobierze z konta więcej niż koszt biletu dziennego - wyjaśnia GZM.

Wprowadzenie aplikacji mobilnej nie oznacza, że karta ŚKUP zniknie. Pasażerowie będą mogli korzystać z obu tych rozwiązań.

Płatność kartą w autobusach i tramwajach

Poza aplikacją mobilną Metropolia wprowadza w transporcie publicznym możliwość płatności zbliżeniowych kartą.

- Pierwsze zestawy nowych urządzeń pojawiły się w 25 autobusach obsługujących Gliwice oraz okoliczne gminy na Metroliniach M100 i M104. Taki system płatności działa także od 2019 roku w pojazdach komunikacji miejskiej w Tychach i sąsiadujących gminach - wskazuje GZM.

Ogłoszono przetarg na dostawę 1300 nowych urządzeń, które mają zostać zamontowane we wszystkich pojazdach, które obsługują linie ZTM. - Będą one wyposażone w co najmniej jeden automat biletowy do realizacji kartami płatniczymi oraz ŚKUP - dodaje GZM.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Marcin Krupa

"Mieszkańcy nie są zadowoleni z transportu publicznego"

ZTM

Katowice obliczyły, że bardziej opłaca im się bez Metropolii

ZTM tramwaj

Bezpłatna komunikacja miejska dla obywateli Ukrainy

242247095 2007032402781362 119710970840880786 n

Przewodniczący GZM odpowiada prezydentowi Katowic

Marcin Bazylak

Dlaczego autobusy z Dąbrowy nie powinny wjeżdżać do Katowic?

W 2022 roku wzrośnie koszt obsługi tras autobusowych, trolejbusowych i tramwajowych

Miasta GZM zapłacą więcej za komunikację publiczną

Projekt

„Młodzi robią Metropolię” – wybrano 26 ambasadorów