„Młodzi robią Metropolię” – wybrano 26 ambasadorów

Projekt

Zakończyła się rekrutacja do projektu „Młodzi robią Metropolię”. Co będzie należeć do kompetencji młodych uczestników?

Wyniki konkursu

Projekt „Młodzi robią Metropolię” jest skierowany do mieszkańców GZM w wieku od 16 do 25 lat, którzy chcą mieć realny wpływ na to jak wygląda ich najbliższe otoczenie. Młodzi ambasadorzy zostali wyłonieni za pomocą konkursu, w którym musieli opowiedzieć jak widzą Metropolię, jak spędzają czas i jakie mają pomysły na jej rozwój. Złożonych zostało 56 wniosków, z czego 46 kompletnych. Poziom rywalizacji był tak wysoki, że organizatorzy konkursu postanowili wybrać 26 zamiast 25 ambasadorów. Projekt trwa od września 2020 roku do września 2021 roku.

Młodzi mają głos

Podczas 10 spotkań, które poprowadzą dla nich przedstawiciele Uniwersytetu Śląskiego – Instytutu Nauk Politycznych oraz Instytutu Pedagogiki – młodzi ambasadorzy będą prowadzić dyskusję nad tym jak powinna zmienić się Metropolia GZM, by stała się miejscem przyjaznym do życia i pracy dla młodych mieszkańców. Podczas warsztatów zastanowią się co dla nich oznacza wysoka jakość życia. Na spotkaniach będą również poruszane wątki związane z edukacją i rynkiem pracy, a także zagadnieniami dotyczącymi ładu przestrzennego, bezpieczeństwa i procesów demograficznych.

– Jako naukowcy chcemy wysłuchać głosu młodych mieszkańców Metropolii i uwzględnić go później w raporcie, który stanie się częścią większej strategii – mówi dr Natalia Stępień-Lampa z Instytutu Nauk Politycznych UŚ.

Pierwsze spotkanie odbyło się 11 września. Projekt ma pokazać jak różnorodne jest spojrzenie młodych na świat i przekazać im głos w sprawach, które także ich dotyczą. Młodzi ambasadorzy to licealiści studenci czy osoby pracujące, którzy mają innowacyjne pomysły na zmianę swoje otoczenia. Zróżnicowanie wśród uczestników daje szerszy pogląd oczekiwań jakie stawiają młodzi ludzie wobec Metropolii.

fot. metropoliagzm.pl

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: