Mural promujący koncert sanah na Stadionie Śląskim powstał w Katowicach. Zaprojektował go światowej sławy artysta Rafał Olbiński

Czy mural może być dziełem sztuki? Fanów tego rodzaju twórczości nie trzeba przekonywać, ale ci, którzy w to (jeszcze) nie wierzą, powinni zobaczyć dzieło, jakie powstało na ścianie kamienicy przy ul. Słowackiego w Katowicach. Malowidło promujące koncert sanah na Stadionie Śląskim zaprojektował sam Rafał Olbiński, światowej sławy polski artysta.

Na pewno wiecie, o jaką ścianę chodzi. Bok kamienicy przy ul. Słowackiego, doskonale widoczny ze skrzyżowania ul. Mikołowskiej, Sądowej, Matejki i Słowackiego, to od kilku lat ulubione miejsce reklamodawców. Co chwilę widać na niej inne reklamy, najczęściej w formie murali. Reklamują się tu platformy streamingowe, biura podróży, ostatnio była tu reklama pewnego kosmetyku dla panów.

Mural zaprojektował słynny malarz surrealista Rafał Olbiński

Teraz na ścianie pojawił się mural promujący koncert sanah na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Fani sztuki nowoczesnej od razu zauważą, że jest w klimacie twórczości Rafała Olbińskiego, jednego z najsłynniejszych polskich artystów XXI wieku. Nie bez przyczyny, bo malowidło zaprojektował właśnie Olbiński. Co ciekawe, to pierwsza współpraca artysty z artystką popową.

Olbiński to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli nurtu surrealistycznego w sztuce współczesnej. Jego malarstwo wyrosło na gruncie twórczości ilustratorskiej i plakatowej. Sam artysta dąży do zacierania granic pomiędzy uprawianymi dyscyplinami, mówiąc: Nawet jeśli ktoś dzisiaj zamawia u mnie plakat, to maluję obraz – taki, który jest obrazem, ale równie dobrze może być plakatem. Jego prace za pomocą języka realizmu ukazują rzeczywistość nadrealną, wyimaginowaną, iluzoryczną, podszytą metaforą, aluzją, symbolem. Olbiński nie chce swoją sztuką niepokoić czy drażnić odbiorcy – wręcz przeciwnie: dąży do wywołania estetycznej, sensualnej przyjemności, odczucia harmonii płynącej z bezpośredniego kontaktu z dziełem: - Chciałbym, żeby moja sztuka była odreagowaniem na wulgarność świata, żeby uwodziła pięknem kobiet i magią romansu.

Sanah na malowidle w Katowicach

Katowicki mural ma tytuł "Przedwiośnie". Dzieło Olbińskiego jest inspirowane "Wiosną" Sandra Botticellego.

- sanah uświęca naszą szarą rzeczywistość. Podnosi nas swoją muzyką do wyimaginowanego świata, gdzie świeci słońce i pachną kwiaty, a trawa jest zawsze zielona. Od wyimaginowanego świata wracamy do rzeczywistości - mówił Rafał Olbiński na antenie RMF.

Malowidło ma dwa plany. Pierwszy z nich przedstawia sanah w białej sukni, niosącą na głowie dużą paterę z owocami. Drugi to krajobraz z niebem upstrzonym chmurami oraz ziemią.

Mural można podziwiać tylko do końca lipca 2023 r. Koncert sanah na Stadionie Śląskim w ramach cyklu "Uczta nad ucztami" odbędzie się 15 sierpnia. Można jeszcze kupić bilety. Ten sam koncert w Gdańsku i Warszawie jest już wyprzedany.

Jacek Cygan

Może Cię zainteresować:

Jacek Cygan o sanah śpiewającej jego wiersz: Cieszę się, ale nie czuję się wielkim poetą. Sanah wybrała trudny mój wiersz

Autor: Katarzyna Pachelska

18/10/2022

Fest Festival

Może Cię zainteresować:

Pięć dni muzycznego festiwalu już wkrótce w Parku Śląskim. Dwa dni później na Stadionie Śląskim wystąpi sanah

Autor: Martyna Urban

30/05/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon