Mural z podobizną Erwina Sówki oficjalnie odsłonięty! Powstał w dzielnicy Zawodzie w Katowicach

W dzielnicy Zawodzie oficjalnie odsłonięto mural przedstawiający wybitnego katowickiego malarza prymitywistę, członka Grupy Janowskiej, zmarłego w 2021 roku Erwina Sówkę.

Na bocznej ścianie 4-piętrowego bloku, przy ulicy 1 Maja 162a-d w katowickiej dzielnicy Zawodzie powstał mural ku pamięci Erwina Sówki. Oficjalne odsłonięcie nastąpiło w sobotę 25 czerwca 2022 r.

Mural przedstawia zmarłego artystę – Erwina Sówkę w stroju górniczym, za którym malarz nie przepadał. Miejsce ekspozycji muralu to ściana, którą świetnie widać z ul. 1 Maja, zarówno z samochodu jak i tramwaju, bo tamtędy przebiega trasa do Centrum Przesiadkowego Zawodzie.

Za projekt i wykonanie muralu, który powstaje w okolicy, gdzie kiedyś mieszkał Erwin Sówka, odpowiadają Karol Kobryń i Raspazjan. Kobryń, który skończył projektowanie graficzne na Akademii Sztuk Pięknych, jest autorem również m.in. muralu poświęconego pamięci dziewięciu górników z "Wujka" w Załęskiej Hałdzie.

Mural w całej okazałości przedstawia postać Erwina Sówki, ubraną w górniczy mundur. Mistrz trzyma w ręce kopułę, pod którą znajduje się przedstawiona w humanoidalny sposób sowa, co jest nawiązaniem do nazwiska artysty. Wokół postaci Sówki, która jakby lewituje nad torami, widać elementy konstrukcji kopalnianego tunelu, nawiązujące do jednego z obrazów pana Erwina. Na muralu widać też charakterystyczne dla Śląska familoki, bloki i wysokie pomalowane na biało i czerwono kominy.

Światowej sławy artysta z Katowic

Erwin Sówka to jedna z legend Katowic. Urodził się w 1936 r. w Giszowcu. Prawie całe zawodowe życie przepracował na kopalni Wieczorek (wcześniej Giesche) w pobliskim Nikiszowcu. Mieszkał w bloku z wielkiej płyty w Katowicach, odnosił sukcesy na całym świecie. Jego obrazy są w zbiorach Muzeum Śląskiego, Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu. Film fabularny o jego życiu, "Angelus", nakręcił Lech Majewski. Erwin Sówka zmarł w wieku 84 lat 21 stycznia 2021 roku w Katowicach.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon