Na Koszutce powstał hotel dla owadów. Zobacz zdjęcia

Na placu Gwarków w Katowicach, przed Głównym Instytutem Górnictwa, powstał hotel dla owadów. Schronienie mają znaleźć tu pszczoły, trzmiele, biedronki i inne pożyteczne owady.

Rozwój infrastruktury miejskiej, a co za tym idzie – niszczenie siedlisk, zmiany klimatyczne, chemizacja rolnictwa, w znacznym stopniu utrudniają funkcjonowanie owadów. Hotel, który powstał przed Głównym Instytutem Górnictwa w dzielnicy Koszutka w Katowicach, ma być miejscem zapewniającym bezpieczną przestrzeń dla insektów i stwarzającym warunki do budowy gniazd.

Nie pojedynczy hotel, a sieć hoteli

Drewniany obiekt na placu Gwarków nie jest jedynym domem dla owadów w mieście. W Katowicach w 2013 roku powstało kilka takich przybytków, głownie w Dolinie Trzech Stawów. Organizacja Greenpeace przeprowadziła wówczas akcję „Adoptuj pszczołę”, która miała na celu przede wszystkim ochronę pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających.

Ule są również na dachu salonu Ferrari przy Bocheńskiego, w Fabryce Porcelany, na dachu biurowców "tiramisu" na Dębie czy na budynkach Uniwersytetu Śląskiego. To prawdziwe miejskie pasieki.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon