Na Koszutce powstał hotel dla owadów. Zobacz zdjęcia

Na placu Gwarków w Katowicach, przed Głównym Instytutem Górnictwa, powstał hotel dla owadów. Schronienie mają znaleźć tu pszczoły, trzmiele, biedronki i inne pożyteczne owady.

Rozwój infrastruktury miejskiej, a co za tym idzie – niszczenie siedlisk, zmiany klimatyczne, chemizacja rolnictwa, w znacznym stopniu utrudniają funkcjonowanie owadów. Hotel, który powstał przed Głównym Instytutem Górnictwa w dzielnicy Koszutka w Katowicach, ma być miejscem zapewniającym bezpieczną przestrzeń dla insektów i stwarzającym warunki do budowy gniazd.

Nie pojedynczy hotel, a sieć hoteli

Drewniany obiekt na placu Gwarków nie jest jedynym domem dla owadów w mieście. W Katowicach w 2013 roku powstało kilka takich przybytków, głownie w Dolinie Trzech Stawów. Organizacja Greenpeace przeprowadziła wówczas akcję „Adoptuj pszczołę”, która miała na celu przede wszystkim ochronę pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających.

Ule są również na dachu salonu Ferrari przy Bocheńskiego, w Fabryce Porcelany, na dachu biurowców "tiramisu" na Dębie czy na budynkach Uniwersytetu Śląskiego. To prawdziwe miejskie pasieki.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Mikael1

Antykatowicka krucjata Duńczyka po Polsce

Szlak neonów spacer pierwszą ścieżką Szlaku

Druga ścieżka katowickiego Szlaku Neonów już działa

Wizualizacja 1

Ekomural powstanie na ścianie dworca PKP w Katowicach

Pl. Sejmu Śląskiego (WIZUALIZACJA)

Jak dojechać na Pl. Sejmu Śląskiego bez samochodu?

Śląskie dla Ukrainy

Rusza baza noclegowa dla Ukraińców

Budowa Nowego Nikisza

Obok Nikiszowca powstaje Nowy Nikisz. Co to za inwestycja?

Przegląd samochodu zmiany 2021

Przegląd techniczny samochodu. Będą zmiany