Na lotnisku zatrzymano 25-latka, który próbował dostać się do Polski z cudzym paszportem

Obywatel Erytrei próbował dostać się do Polski z nie swoim paszportem i wizą. Trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców.

Śląska Straż Graniczna
25-latek próbował dostać się do Polski z cudzym paszportem

W niedzielę, 6 lutego, około godz. 12.15 na płycie Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach wylądował samolot linii lotniczych Ryanair z Aten.

- Jeden z pasażerów w trakcie legitymowania okazał etiopski paszport z zamieszczoną w nim polską wizą wydaną w celu odbycia studiów. Dokumenty wzbudziły podejrzenie funkcjonariuszy, gdyż wizerunek cudzoziemca odbiegał od wizerunku zamieszczonego w dokumentach - wyjaśnia Śląska Straż Graniczna.

Okazało się, że mężczyzna wcale nie pochodzi z Etiopii, tylko z Erytrei. Podczas przesłuchania w obecności tłumacza ujawnił swoje prawdziwe dane osobowe i obywatelstwo. Okazało się, że chciał dotrzeć do brata, który mieszka w Holandii (Królestwie Niderlandów).

- Mężczyzna usłyszał zarzuty przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom przy użyciu podstępu oraz posłużenia się dokumentem stwierdzającym tożsamość innej osoby. Cudzoziemiec przyznał się do stawianych mu zarzutów, złożył wyjaśnienia i poddał się dobrowolnie karze trzech miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres jednego roku - informuje Śląska Straż Graniczna.

25-letni Erytrejczyk trafił do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców. Wszczęte zostało wobec niego postępowanie, które ma zakończyć się decyzją zobowiązującą go do powrotu.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon