Na trzy tygodnie ruch tramwajów z Katowic do Chorzowa zostanie zatrzymany

Przez trzy tygodnie nie będą kursowały tramwaje między Katowicami a Chorzowem. Ruch zostanie wstrzymany w najbliższy poniedziałek, 21 listopada 2022. To konsekwencja prac, jakie będą prowadzone na torowiskach w Chorzowie i Katowicach. M.in. tych związanych z budową nowej linii tramwajowej w stolicy regionu.

M. Wroński
Tramwaj wzdłuz ul Chorzowskiej Katowice

Ostatni tramwaj z Katowic do Chorzowa przejedzie w nocy z niedzieli na poniedziałek (20/21 listopada). Od poniedziałku 21 listopada 2022 rozpocznie się 3-tygodniowa przerwa w ruchu (do 11 grudnia włącznie) na torowiskach prowadzących wzdłuż ul. Chorzowskiej. Tramwaje Śląskie tłumaczą, że jest ona konieczna, by przeprowadzić prace na trzech realizowanych przez tą spółkę inwestycjach.

I tak, do powstającej wzdłuż ul. Grundmanna w Katowicach nowej linii tramwajowej trzeba wykonać rozjazdy, włączające nowe torowisko w istniejącą linię; na modernizowanym torowisku między ulicami Dębową a Złotą trzeba zdemontować rozjazdy technologiczne i wykonać brakujące odcinki torów; zaś torowisko modernizowanej pętli wschodniej przy Stadionie Śląskim trzeba połączyć elementami rozjazdowymi z głównym torem szlakowym.

Wstrzymają ruch tylko raz. By od razu wykonać wszystkie roboty

Ta wiadomość na pewno nie ucieszy pasażerów przemieszczających się transportem zbiorowym między Katowicami a Chorzowem, lecz tramwajarze przekonują, że i tak nie jest najgorzej, gdyż ruch zostanie wstrzymany tylko raz. A nie było to takie oczywiste.

– Zdecydowana większość prac budowlanych na torowisku biegnącym wzdłuż ulicy Chorzowskiej prowadzona jest przy utrzymanym ruchu tramwajów, ale są i takie, których przy kursujących tramwajach wykonać się nie da. Aby nie przerywać ruchu tramwajowego kilkukrotnie, doprowadziliśmy do takiej koordynacji prac trzech wykonawców, by wszystkie roboty zostały wykonane podczas jednego wstrzymania ruchu – wyjaśnia Andrzej Zowada, rzecznik Tramwajów Śląskich.

Będzie autobusowa komunikacja zastępcza, skrócone relacje tramwajów

Z ruchu wyłączony zostanie odcinek między katowickim Rondem a pętlą zachodnią przy Stadionie Śląskim. Skutkiem tego linie tramwajowe nr 6, 11 i 19 od strony Chorzowa będą skrócone do pętli zachodniej, a od strony Katowic nie będą kursować.

W samych Katowicach, na trasie Brynów Centrum Przesiadkowe – Słoneczna Pętla codziennie kursować będzie z dużą częstotliwością linia nr 46, zaś linie nr 13 i 16 będą obsługiwane taborem o większej pojemności. Zawieszone natomiast zostaną linie nr 0, 23 i 43. Uruchomiona ma zostać autobusowa komunikacja zastępcza T-6, kursującą z częstotliwością co 7-8 minut w relacji: Katowice Rynek – Chorzów Stadion Śląski.

Zmiany na lepsze za to w Załężu

W dalszym ciągu tramwajem nie dotrzemy też do centrum Katowic od strony Chorzowa przez Załęże, gdyż tam także trwają prace torowe. Choć Tramwaje Śląskie zapowiadają tu pewne zmiany na lepsze. Od najbliższego poniedziałku, 21 listopada linia nr 20, kończąca obecnie kurs na przystanku Załęże Wiśniowa, ponownie będzie kursowała ul. Gliwicką do przystanku Załęże Pośpiecha. Trasa autobusowej komunikacji zastępczej zostanie skrócona, do odcinka od ul. Pośpiecha do placu Wolności.

Tramwajada Kadr z filmu 3

Może Cię zainteresować:

Historia z porwaniem tramwaju nadaje się na film? Otóż na Śląsku już taki nakręcili. 30 lat temu

Autor: Michał Wroński

13/11/2022

Prace Grundmanna budowa torów

Może Cię zainteresować:

Zaczęła się budowa linii tramwajowej na ul. Grundmanna w Katowicach. To pierwsza nowa linia od 1947 r.

Autor: Michał Wroński

14/06/2022

Tramwaj na ul. Kościuszki w Katowicach w roku 1937

Może Cię zainteresować:

Budowa ostatniej linii tramwajowej w Katowicach trwała 4,5 miesiąca. Miesiąca! Ale to było w 1947 roku

Autor: Michał Wroński

09/05/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon