Na ul. Tylnej Mariackiej powstaje maszyna do parkowania. Rozpoczęto już prace

To już pewne! Na ulicy Tylnej Mariackiej powstaną piętrowe parkingi. Rozpoczęto już pierwsze prace. Wykonawcą robót jest firma Grand Andrzej Grygiel, wartość tej inwestycji to ok. 20 mln zł. Uwaga kierowcy! Mogą występować utrudnienia w ruchu drogowym.

Na ulicy Tylnej Mariackiej powstanie maszyna do parkowania

Teren na ulicy Tylnej Mariackiej został już przekazany generalnemu wykonawcy, który rozpoczął pierwsze prace związane z budową maszyn parkingowych.

– Zautomatyzowane parkingi na Tylnej Mariackiej to inwestycja, która jest ściśle powiązana z przebudową ul. Dworcowej. Zgodnie z założeniami powstaną tu urządzenia smart, oferujące w sumie 240 miejsc dla samochodów. To praktyczne rozwiązanie pozwalające stworzyć miejsca parkingowe na stosunkowo niewielkiej powierzchni – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Montaż modułów parkingowych planowany jest z końcem października 2021. Parkingi wielopoziomowe mają być gotowe do końca bieżącego roku. Przebudowa układu drogowego, wraz z wykonaniem zadaszonego parkingu rowerowego oraz wykonanie systemowej wiaty śmietnikowej zakończy się w marcu 2022 roku.

W maszynach będzie mogło zaparkować łącznie 240 samochodów. Całość inwestycji ma kosztować prawie 20 milionów złotych. Wykonawcą inwestycji będzie firma Grand Andrzej Grygiel z Korzennej. Jeśli pozwolenie na budowę będzie uprawomocnione, prace powinny rozpocząć się już w maju.

Jedna taka maszyna zajmuje ok. trzy miejsca parkingowe, a umożliwia zaparkowanie 12 aut. Jej wymiary zewnętrzne to 6,4 m x 5,3 m, a wysokość to 13,5 m.

Jak to działa?

Maszyna parkingowa konstrukcją przypomina dźwig okrężny, który składa się z platform połączonych łańcuchem. Poruszają się one w zamkniętej pętli w ruchu okrężnym.

Sam proces parkowania nie jest szczególnie skomplikowany. Kierowca wjeżdża na platformę, wysiada ze swojego samochodu i pobiera bilet z automatu. Następnie samochód wędruje w górę. Gdy znów będziemy chcieli odjechać, wystarczy, że zeskanujemy bilet. Łańcuch w maszynie obróci się w taki sposób, żeby platforma, na której stoi nasz samochód znalazła się na dole.

Prace zostaną podzielone na etapy

W pierwszej kolejności prowadzone będą etapowo prace związane z renowacją muru oporowego własności PKP - najpierw od strony ul. Mielęckiego. W związku z tym zaistnieje konieczność zajęcia na długości ok. 70 m (ok. 30 miejsc parkingowych) po stronie muru. Następnie na tym samym odcinku po skończeniu prac renowacyjnych, wykonywane będą przebudowy sieci kolidujących z nowym układem. Wtedy dodatkowo zostanie wyłączonych z możliwości parkowania (ok. 15 miejsc parkingowych) od strony kamienic. Później wykonawca rozpocznie prace renowacyjne muru oporowego od strony ul. Francuskiej – w rejonie drugiego zespołu maszyn, w związku z czym zajęte zostanie ok. 20 miejsc parkingowych (łącznie 65 miejsc parkingowych). Planowany termin rozpoczęcia tego etapu to 7 czerwca br.

W kolejnym etapie zaplanowane jest wykonanie przebudowy sieci kolidujących z drugim zespołem maszyn i dodatkowo zostanie zajętych ok. 10 miejsc od strony kamienic (łącznie 75 miejsc parkingowych). Planowany termin rozpoczęcia tego etapu to 12 lipca bieżącego roku.

Następnie prowadzone będą prace związane z przebudową sieci elektroenergetycznej w obszarze pomiędzy zespołami maszyn i wtedy zajętych zostanie kolejne 20 miejsc (łącznie 95 miejsc parkingowych). Planowany termin rozpoczęcia tego etapu to 19 lipca. Wtedy też wyłączone z możliwości parkowania zostaną wszystkie miejsca parkingowe na obszarze placu budowy.

Uwaga kierowcy! Zmiana organizacji ruchu na ul. Tylnej Mariackiej

Już w najbliższy czwartek, 27 maja pojawią się pierwsze zmiany w organizacji ruchu przy ul. Tylnej Mariackiej. Na ulicy będzie obowiązywał zakaz ruchu, za wyjątkiem dojazdu do posesji mieszkańców i obsługi lokali usługowych (oraz służb komunalnych i pojazdów budowy). Niestety wraz z postępm robót, Miejsca parkingowe dla katowiczan mieszkających przy Tylnej Mariackiej i osób obsługujących lokale usługowe będą sukcesywnie wyłączane z użytkowania.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon