Elektryczne autobusy będą wozić pasażerów w Katowicach

Solaris urbino electric w katowicach

W obecnych czasach coraz częściej zamieniamy klasyczne samochody na auta z napędem elektrycznym. W pogoni za trendami Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach postanowiło zasilić szeregi elektrycznych autobusów o kolejne kilka sztuk.

Zakup wozów

Pierwotny przetarg, przy wsparciu środków unijnych, zakładał zakup pięciu 18-metrowych autobusów przegubowych oraz pięciu 12-metrowych jednoczłonowych pojazdów. Na ofertę odpowiedział tylko jeden producent – Solaris. Firma za autobusy przegubowe zaproponowała cenę 20,6 mln zł. brutto, PKM dysponowało budżetem w okolicach 16 mln zł. W ofercie na autobusy 12-metrowe cena wyniosła 15,3 mln zł, jednak budżet PKM był mniejszy - 14,8 mln zł. W związku z tym przewoźnik unieważnił pierwszą część przetargu obejmującą zakup dłuższych wozów, ogłaszając pod koniec kwietnia nowy przetarg na dostawę pięciu elektrycznych autobusów z tym samym budżetem.

Sprawa zakończyła się pomyślnie. W czerwcu podpisano umowę obejmującą zakup pięciu 12-metrowych autobusów, zaś w sierpniu zawarto umowę na dostawę 5 ekologicznych autobusów przegubowych z firmą Solaris. Pojazdy mają być dostarczone w przeciągu 350 dni od momentu podpisania umowy.

Nowinki techniczne

Autobusy Solaris Urbino 18 electric to niskopodłogowe pojazdy elektryczne o długości 18 metrów. Są one w stanie przewieźć jednorazowo 130 pasażerów, w tym 41 na miejscach siedzących. Wnętrze pojazdu cechuje niezwykły komfort i bezpieczeństwo. Autobusy są wyposażone w ogrzewanie oraz dwustrefową klimatyzację, która automatycznie dostosowuje temperaturę wewnątrz pojazdu do temperatury zewnętrznej.

Oprócz tego znajduje się w nich również duży i czytelny wyświetlacz, który będzie m.in zapowiadał trasę kolejnego przejazdu oraz głosowo zapowiadał przystanki. Należy również nadmienić, że autobusy będą też zwierać dodatkowe oświetlenie dla pomostów wejściowych oraz platformę do wózków inwalidzkich, ładowarki USB, które umożliwią pasażerom naładowanie urządzeń mobilnych oraz sieć Wi-Fi.

Drugim modelem jest Solaris Urbino 12 electric. To kolejny niskopodłogowy autobus miejski klasy MAXI, produkowany od 2013 roku przez Solaris Bus & Coach w Bolechowie-Osiedlu koło Poznania. Od 2015 roku produkowana jest nowa generacja pojazdów. W nowej odsłonie przewidziano wiele różnych konfiguracji w zależności od potrzeb klienta. Zastosowano silniki w piastach kół ZF AVE 130 o mocy 2 × 125 kW oprócz dotychczasowej możliwości zastosowania silnika centralnego. Baterie także dostępne są w wielu różnych konfiguracjach od 60 do 240 kW z możliwością szybkiego ładowania lub też bez. Ładowanie następuje metodą plug-in lub przez pantograf.

Elektryczne autobusy pojawią się w lipcu 2021 roku. Zakup ekologicznych pojazdów to część projektu „Zmniejszenie negatywnego wpływu transportu publicznego na środowisko naturalne i poprawa jakości transportu poprzez zakup nowych ekologicznych autobusów niskopodłogowych”. W ramach tego przedsięwzięcia w 2019 roku PKM Katowice nabyło 25 ekologicznych 12-metrowych pojazdów.

Łącznie w latach 2015-2020 PKM Katowice zakupiło lub zamówiło 135 autobusów. Pośród nich 115 to pojazdy niskoemisyjne, spełniające normę emisji spalin EURO 6, a kolejne 20 to autobusy jedno i dwuczłonowe o napędzie elektrycznym.

fot. Solaris

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej: