Nagroda im. Łucji Staniczkowej za sukcesy w edukacji regionalnej. Laureatami są nauczycielki i prezydent Katowic

W czwartek, 12 października 2023 r. w Katowicach po raz pierwszy wręczono nagrody im. Łucji Staniczkowej. To nowe wyróżnienie Związku Górnośląskiego w dziedzinie edukacji regionalnej. W tym roku nagrodzono cztery osoby.

Laureaci Nagrody im Staniczkowej 2023

Zmarła cztery lata temu patronka nagrody: dr Łucja Staniczkowa była prekursorką edukacji regionalnej na Górnym Śląsku, ale także animatorką wielu imprez promujących tę ziemię, w tym "Śląskiego śpiewania", Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku, Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego. Uczyła w tyskich szkołach.

- Nie chcemy nikogo nawracać na śląskość - mówiła mi przed laty. - Edukacji regionalnej nie można nikomu narzucać. Młody człowiek musi sam szukać odpowiedzi, kim jest. Nauczyciel ma go tylko wspierać w tych poszukiwaniach.

Nagrodę im. Łucji Staniczkowej przyznaje Związek Górnośląski. Pierwszymi laureatami zostali:

  • prof. Jolanta Tambor, językoznawczyni, twórczyni i kierowniczka Podyplomowych Studiów z Wiedzy o Regionie UŚ, dyrektorka Szkoły Języka i Kultury Polskiej;
  • dr Marcin Krupa, prezydent Katowic, który zainicjował miejski program edukacji regionalnej pod nazwą: "Serce Metropolii - Katowice moje miejsce na Ziemi". Od 2018 roku program ten jest w klasach pierwszych i drugich szkół ponadpodstawowych;
  • dr Justyna Mikuła, nauczycielka języka polskiego w II LO w Rybniku. Wyróżniona za sukcesy wielu swoich uczniów - laureatów Olimpiady Wiedzy o Górnym Śląsku;
  • Anna Morajko-Fornal, nauczycielka polskiego w II LO w Rudzie Śląskiej, prezeska Bractwa Oświatowego Związku Górnośląskiego, pełnomocniczka prezydenta Rudy Śląskiej do spraw edukacji regionalnej. Otrzymała nagrodę specjalną za całokształt swoich dokonań na rzecz wiedzy o regionie.

Nagrody, honorowe, nazywane też "Łucyjkami", wręczono w Domu Śląskim, który również nosi imię Łucji Staniczkowej.

Na zdjęciu laureaci Nagrody im. Łucji Staniczkowej 2023roku, od lewej: Anna Morajko-Fornal, dr Justyna Mikuła, dr Marcin Krupa, prof. Jolanta Tambor.

Debata haja nad brynica 3

Może Cię zainteresować:

Debata w ramach projektu „Haja nad Brynicą”. Wygrali zwolennicy spójności woj. śląskiego

Autor: Redakcja

15/05/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon