Najładniejszy dom na świecie zaprojektowali architekci z Katowic. To dom, który jest tłem dla ogrodu

Międzynarodowy portal architektoniczny Archello.com wybrał dom jednorodzinny, zaprojektowany przez architektów z katowickiego biura KWK Promes, jako Archello BEST OF 2021, najlepszy w 2021 roku. To specyficzny projekt, bo na tej działce najpierw był piękny ogród. Dom zaprojektowano, by był tłem dla niego.

Portal Archello.com co roku wskazuje najlepsze realizacje architektoniczne. Za 2021 rok najlepszym uznał "From the Garden House", czyli "dom z ogrodu", zaprojektowany przez zespół katowickiego biura KWK Promes, w tym Roberta Koniecznego.

Najpierw ogród, potem dom

Sami architekci przyznają, że ten projekt był dla nich niecodziennym wyzwaniem. - Właściciel przyszedł z gotowym projektem ogrodu, który powstawał na kompletnym ugorze, był już w zaawansowanej realizacji. Brakowało tylko domu - opowiadają o początkach tego projektu.

Właściciel nie chciał długo po wybudowaniu domu czekać, by cieszyć się pięknym ogrodem. Więc ogród zrealizował jako pierwszy, z jeziorem i płynnie poprowadzoną drogą do miejsca, gdzie miał się znajdować dom. Zadaniem architektów było zaprojektować taki dom, który będzie tłem dla roślinności.

Atrium w środku domu

Dom zaprojektowano tak, że parter, gdzie znajduje się część dzienna, z elewacją w szarym kolorze stapia się z barwą drogi, prowadzącej do domu. Za to piętro zbudowano w formie białej minimalistycznej bryły, kontrastującej z parterem. Łącznikiem między dwoma kondygnacjami jest miękko wykrojone atrium.

- Ogród otaczający dom ze wszystkich stron niemalże wlewa się do jego wnętrza przez półatrium w poziomie parteru - opisują architekci.

Pracownia KWK Promes zaprojektowała w Katowicach m.in. apartamentowce Unikato i Baildomb.

Zobaczcie galerię zdjęć tego niezwykłego domu!

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Budowa osiedla Atal Sky+ Katowice

Zmienia się krajobraz przy Pętli Słonecznej. Rośnie blok

Stacja Katowice Podlesie

Parking przy stacji PKP Katowice-Podlesie jest już gotowy

Śmieci (zdjęcie ilustracyjne)

12 ważnych pytań o spalarnię śmieci w aglomeracji

Kamienica przy Gliwickiej 13, Katowice

Kamienice, przy Gliwickiej 13 i Słowackiego 11, wypiękniały

II etap inwestycji Franciszkańskie Południe w Katowicach. Wizualizacja

Kolejny blok na Osiedlu Franciszkańskim w Ligocie, już 21

Inwestycja przy ul. Grundmanna w Katowicach

Biura, mieszkania i hotel nad brzegiem Rawy

Smieci

Katowice. Podwyżka opłat za wywóz śmieci. Radni...