Najpiękniejsza kamienica w Polsce jest w Katowicach? Zadecydują jurorzy i internauci

Kamienica przy ulicy Gliwickiej 13 przeszła gruntowny remont, który zakończony został pod koniec grudnia 2021 roku. Modernizacja była współfinansowany ze środków unijnych i kosztowała ponad 3 mln zł. Kamienica, dzięki odzyskaniu starodawnego wyglądu została nominowana w ogólnopolskim konkursie "Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku".

Najpiękniejsza kamienica tylko na Śląsku?

"Modernizacja Roku & Budowa XXI w." to konkurs organizowany nieprzerwanie od 1996 roku. Adresowany jest do inwestorów, wykonawców oraz projektantów modernizacji. Ranga Konkursu i jego zasięg rośnie w siłę - co rok zwiększa się liczba zgłoszeń. Organizatorem jest Stowarzyszenie Ochrony Narodowego Dziedzictwa Materialnego.

W konkursie co edycję wyróżnione są najciekawsze przedsięwzięcia budowlane. Do każdej z edycji zgłasza się kilkaset obiektów. Zrewitalizowana kamienica przy ul. Gliwickiej, zgłoszona została w kategorii "Obiekty mieszkalne".

O przyznaniu statuetki oraz tytułu decyduje jury składające się z przedstawicieli ministerstw, uczelni wyższych, a także z powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego. Do 20 maja trwa też głosowanie internetowe. Każdy użytkownik może oddać swój głos raz dziennie na stronie internetowej wydarzenia.

XX-wieczna kamienica z historią

Kamienica przy ul. Gliwickiej 13 została wybudowana na początku XX w. Mieszkał w niej generał dywizji Kazimierz Horoszkiewicz, który był dowódcą 23. Dywizji Piechoty. Po plebiscycie zajęła ona przyznane Polsce tereny Górnego Śląska. Bogato zdobiona kamienica posiadała wielkopowierzchniowe mieszkania odpowiednie dla klasy wyższej. Marmurowe mozaiki, granitowe wykończenia, skrupulatnie zdobione klatki schodowe sprawiały wrażenie wysokiego statusu społecznego mieszkańców kamienicy.

Pod koniec grudnia ubiegłego roku zakończył się jej gruntowny remont wraz z oficyną. Kamienica została przyłączona do sieci ciepłowniczej, a klatka schodowa została wyremontowana. Przywrócono także skrywane pod farbami polichromie oraz wyremontowano elewacje od frontu i podwórza.

- Inwestycja o wartości ponad 3 mln zł obejmowała zarówno kompleksową termomodernizację oraz podniesienie komfortu życia mieszkańców, jak i renowację cennych architektonicznie i historycznie elementów! - pisze KZGM w Katowicach.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Szkoła w Giszowcu zaprojektowana przez Niemczyka 42

Szkoła marzeń w śląskim mieście ogrodzie

Katowice 22 11 13 T Staniek 0715

Katowicki Nikiszowiec. Tu rządzi geometria. Widać to z góry

01 Wieżowce

W Katowicach popatrz w górę, na wieżowce i drapacze chmur

Akademia Muzyczna Katowice 22

Ta przestrzeń ciągle zachwyca. Akademia Muzyczna

Osiedle willowe w Ligocie 25

Przedwojenna deweloperka z godnością. Osiedle w Ligocie

Rewitalizacja kamienicy Gliwicka 13

Kamienica przy ul. Gliwickiej 13 wypiękniała. Zdjęcia

Kawiarnia zdjęcie ulistracyjne

Jarosław Gwizdak: Katowice nie Florencja