Najwięcej ognisk koronawirusa w woj. śląskim odnotowano w szkołach, przedszkolach i żłobkach

Czwarta fala pandemii COVID-19 narasta. Wojewoda Jarosław Wieczorek przedstawił najnowsze dane, z który wynika, że w ciągu tygodnia dobowa liczba zakażeń w województwie śląskim wzrosła o prawie 54 proc. - Najwięcej ognisk koronawirusa odnotowujemy w szkołach, przedszkolach oraz żłobkach - poinformował Grzegorz Hudzik, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.

We wtorek, 9 listopada, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach odbyła się konferencja prasowa, na której wojewoda Jarosław Wieczorek przedstawił najnowsze dane dotyczące czwartej fali pandemii COVID-19 w województwie śląskim.

- Niestety dalej obserwujemy znaczący wzrost, zarówno zakażeń, jak i osób hospitalizowanych - przyznał Jarosław Wieczorek na wstępie.

Dobowa liczba zakażeń w tydzień wzrosła o prawie 54 proc.

Z uwagi na długi weekend (30 października - 1 listopada) w porównaniach wzięto pod uwagę dane ze środy, 3 listopada, oraz wtorku, 9 listopada, aby były one jak najbardziej wymierne. W tym czasie liczba dobowych zakażeń koronawirusem (tydzień do tygodnia) wzrosła o prawie 54 proc. Z 558 do 859 przypadków.

- W całej Polsce ten wzrost wyniósł prawie 31 proc. W województwie śląskim prawie 54 proc. Taka dynamika utrzymuje się od ponad czterech tygodni, co nie napawa nas optymizmem - podkreślił wojewoda.

Obecnie w szpitalach zajętych jest 49 proc. spośród 1424 łóżek dla pacjentów z COVID-19 i 65 proc. z 88 respiratorów.

- Do 22 listopada na pewno będzie zabezpieczonych ponad 1800 łóżek. Do tego należy doliczyć szpital tymczasowy w Pyrzowicach. Nie wykluczamy, że będzie trzeba dynamicznie reagować na liczbę zakażeń, ale przypomnę, że podczas trzeciej fali ponad 5 tys. pacjentów przebywało jednocześnie w szpitalach na terenie województwa śląskiego - dodał Jarosław Wieczorek.

W woj. śląskim dominuje wariant Delta. Najwięcej zakażeń w szkołach

Głos podczas konferencji prasowej w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim zabrał także dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach Grzegorz Hudzik.

- Mamy 164 ogniska COVID-19 w województwie śląskim. Najwięcej z nich, by ponad 75 proc., to ogniska w szkołach, przedszkolach i żłobkach. To ze względu na stacjonarny tryb nauczania i brak zachowania zasady DDM (dezynfekcja, dystans, maseczka) - powiedział Grzegorz Hudzik.

Według badań WSSE dominującym wariantem koronawirusa jest obecnie Delta wraz z wewnętrznymi mutacjami.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon