Najwyższy budynek Katowic i Górnego Śląska będzie oddany do użytku za pół roku. Biurowiec .KTW II ma 133 m wysokości

Biurowiec .KTW II ma 133 metry, 31 kondygnacji nadziemnych i trzy kondygnacje podziemne. Stoi tuż przy Spodku i Strefie Kultury, wraz ze starszym, ale niższym, bratem. Charakterystyczny gigant w kształcie przesuniętych kostek i czarnej elewacji, osiągnął już docelową wysokość. Jego budowa zmierza ku finiszowi.

Budowa najwyższego obiektu biurowego Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, jak informuje inwestor, śląska firma TDJ Invest, jest realizowana zgodnie z założonym w 2019 r. harmonogramem i budżetem, pomimo opóźnień dostaw, skokowego wzrostu cen materiałów oraz wyzwań tzw. nowej rzeczywistości.

Druga wieża w kompleksie .KTW, czyli .KTW II, zostanie oddana do użytku już na początku 2022 roku.

Zdemontowany zostanie wyższy, 165-metrowy dźwig

Zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie charakterystycznego Spodka i katowickiej Strefy Kultury biurowiec .KTW II ma 133 metry, 31 kondygnacji nadziemnych i trzy kondygnacje podziemne.

Prace zewnętrzne i wysokościowe przy budowie katowickiego nowego drapacza chmur dobiegają końca. Po blisko dwóch latach teren budowy opuszczają żurawie. Niższy, mierzący 149 metrów, został już zdemontowany, a w sierpniu to samo stanie się z wyższym, 165-metrowym dźwigiem.

W lipcu 2021 r. najwięcej prac zrealizowano na trzech ostatnich kondygnacjach – dachu technicznym .KTW II. Tam znajdzie się 70 proc. urządzeń odpowiedzialnych za chłodzenie, oddymianie i napowietrzanie budynku, a także zapewnienie dostaw energii elektrycznej.

Zakres prac elektrycznych to w głównej mierze

  • montaż oświetlenia,
  • montaż osprzętu,
  • montaż ostatnich rozdzielni
  • montaż czterech agregatów prądotwórczych na dachu.

Po ich umiejscowieniu na najwyższej kondygnacji, jak i montażu ostatnich czterech agregatów wody lodowej, nastąpi demontaż drugiego żurawia. Prowadzone są także ostatnie prace przy elewacji parteru oraz przy balustradzie dachu na poziomie 20. piętra.

– Bez względu na duże opóźnienia po stronie dostaw materiałów oraz skokowy wzrost cen, realizujemy prace zgodnie z przyjętym w 2019 roku harmonogramem. Wówczas nie zakładaliśmy takich wyzwań jak pandemia, blokada Kanału Sueskiego oraz brak pracowników wszelkich branż – mówi Piotr Sołtysik, senior projekt manager w TDJ Estate. – Działamy bardzo elastycznie i jednocześnie konsekwentnie, przestawiliśmy budowę na tzw. nowe tory wymuszone siłą wyższą. Opieramy się także na sprawdzonych, polskich wykonawcach, którzy z dużym zaangażowaniem realizują zlecone zakresy prac – dodaje.

20 tys. różnych czujników w biurowcu .KTW II

Wczesna jesień na budowie .KTW II będzie czasem wytężonej pracy związanej w uruchomieniem instalacji. W obiekcie zamontowanych zostanie ok. 20 tys. różnych czujników, modułów i urządzeń w zakresie ochrony pożarowej oraz automatyki. Zastosowany w biurowcu system wspomagania gaszenia oparty będzie na technologii mgły wodnej. Instalacja ta cechuje się mniejszymi przekrojami rurociągów i swobodą ich kształtowania, co ma zasadnicze znaczenie dla aranżowanych przestrzeni biurowych.

– Odbiory przez Straż Pożarną i Inspekcję Sanitarną planujemy na przełomie roku. Po zakończeniu etapu shell & core, czyli podstawowego stanu wykończenia w standardzie deweloperskim, rozpocznie się okres wykonywania konkretnych aranżacji i inaugurowania działalności przez pierwszych najemców – dodaje Piotr Sołtysik, senior projekt manager w TDJ Estate.

.KTW II ma już głównego najemcę – prawie 25 proc. powierzchni biurowej zajmie PwC Service Delivery Center. Siedzibę będzie tam także miało nowe Centrum Serwisowo-Badawcze LKQ Europe.

Łącznie kompleks dwóch wież .KTW dostarczy na rynek ponad 62 tys. m kw. Za projekt architektoniczny odpowiada pracownia Medusa Group z Bytomia.

Zespół zarządzający budową .KTW II tworzą w TDJ Estate Piotr Sołtysik, senior projekt manager i Urszula Batkiewicz, projekt manager.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon