Namów kopcącego sąsiada na darmową wymianę pieca i termomodernizację domu. Start programu Metropolii "Stop Smog"

Właściciele ponad 350 prywatnych domów jednorodzinnych w 15 gminach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w tym w Katowicach, będą mogli skorzystać z nowego programu Metropolii "Stop Smog", polegającego na wymianie starych pieców i termomodernizacji domów. Wszystko za darmo!

ARC
Smog (zdjęcie ilustracyjne)

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia będzie wraz z gminami realizować program "Stop Smog". Współpracą jest zainteresowanych jest 15 gmin. Dzięki wspólnemu działaniu, wymiana źródeł ciepła oraz termomodernizacja może objąć ponad 350 prywatnych domów jednorodzinnych, które należą do osób, których nie stać na takie inwestycje. Wczoraj, w czwartek 19 sierpnia 2021 r., Zgromadzenie Metropolii GZM wyraziło zgodę nad rozpoczęciem prac.

Wsparcie dla właścicieli domów jednorodzinnych z niskimi dochodami

Poprawa jakości powietrza to jedno z głównych wyzwań Metropolii. Problemem jest wysokie, maksymalne stężenia pyłów zawieszonych, tak szkodliwych dla zdrowia. Głównym źródłem emisji jest spalanie węgla w piecach i przestarzałych kotłach węglowych. Program "Stop Smog", który ma realizować Metropolia jest wsparciem właścicieli domów jednorodzinnych, które mają zbyt niskie dochody, by dokonać zmian w nieefektywnym i zagrażającym środowisku systemie ogrzewania.

– Rozpoczynamy współpracę z gminami na rzecz zmniejszania niskiej emisji. Metropolia chce wykorzystać swe kompetencje ustawowe i wesprzeć gminy w realizacji Programu. Razem możemy efektywniej przezwyciężać problem, który dotyka nas wszystkich. Wspólnie będziemy wspierać mieszkańców, których sytuacja materialna nie pozwala na wymianę źródeł ciepła i termomodernizację budynków. Teraz wraz z metropolitalnym Programem Ograniczenia Niskiej Emisji możemy mieć większe oddziaływanie na poprawę jakości powietrza - mówi Henryk Borczyk, wiceprzewodniczący zarządu Metropolii GZM.

Obecnie 15 gmin wyraziło zainteresowanie realizacją projektu. Należą do nich:

 • Będzin (20 budynków),
 • Bieruń (20),
 • Bobrowniki (50),
 • Dąbrowa Górnicza (20),
 • Gierałtowice (30),
 • Gliwice (20),
 • Katowice (25),
 • Knurów (20),
 • Mikołów (30),
 • Mysłowice (20),
 • Siewierz (20),
 • Sośnicowice (20),
 • Tarnowskie Góry (20),
 • Tychy (20),
 • Zabrze (20).

Łącznie projekt obejmie 355 budynków.

Program zrealizuje Metropolia wraz z 15 gminami

Według szacunków koszt realizacji projektu, który ma potrwać do 2025 roku, wyniesie ok. 18,8 mln zł. W tej kwocie ok. 13,1 mln zł ma pochodzić z budżetu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ok. 2,8 mln zł dołoży Metropolia GZM, ok. 2,9 mln zł będzie pochodzić z 15 gmin zainteresowanych udziałem w projekcie.

- Podczas realizacji projektu STOP SMOG Metropolia będzie odpowiedzialna za m.in. zawarcie porozumienia z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, prowadzenie budżetu, doradztwo techniczne oraz przeprowadzenie prac budowlanych dotyczących realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych. Zadaniem gmin będzie nabór i weryfikacja wniosków mieszkańców, wspólna z GZM promocja działań. Samorządy lokalne będą także kontrolować utrzymanie trwałości projektu po zakończeniu prac budowlanych - mówi Damian Kołakowski, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Środowiska Metropolii GZM.

Podczas wczorajszej Sesji Zgromadzenie GZM podjęło uchwałę w tej sprawie, uchwałę wyrażającą zgodę na wejście w prawa i obowiązki gmin, które wynikają z realizacji przedsięwzięć niskoemisyjnych. Oznacza ona zgodę na realizację Programu "Stop Smog" przez Metropolię.

1.01.2021 r. weszła w życie znowelizowana ustawa o zmianie ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz niektórych innych ustaw. Zmiana dotyczy m.in. udoskonalenia funkcjonującego od lutego 2019 r. rządowego „Programu Stop Smog”. Dzięki temu Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia może brać wraz z zainteresowanymi gminami udział w tym rządowym projekcie.

Program daje możliwości pozyskania środków finansowych na termomodernizację prywatnych budynków jednorodzinnych należących do osób ubogich energetycznie wraz z wymianą nieekologicznego źródła ciepła, przyłączeniem budynku do sieci gazowej lub ciepłowniczej. Program określa progi dochodowe osób, które mogą korzystać z dofinansowania lub pożyczki na odpowiednim poziomie.

Przypomnijmy, że Górnośląsko- Zagłębiowska Metropolia dysponuje mechanizmem wsparcia gmin w walce z niska emisją. W ubiegłym roku powstał „Program działań na rzecz ograniczenia niskiej emisji”. Jego głównym celem jest zmniejszenie szkodliwej niskiej emisji do powietrza na obszarze 41 gmin członkowskich.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon