Narodowy Spis Powszechny 2021. Zadeklaruj narodowość śląską

Laptopy

Narodowy Spis Powszechny jest obowiązkowy, a za brak udziału w nim grozi grzywna. W tym roku będzie inny niż zwykle, bo w Internecie. Dla Ślązaków ma in jednak duże znaczenie - to doskonała okazja na to, żeby zadeklarować narodowość śląską.

Tegoroczny Narodowy Spis Powszechny rozpocznie się 1 kwietnia i potrwa do 30 września. Obejmuje on wszystkie osoby, które na stałe lub tymczasowo przebywają w mieszkaniach, budynkach i innych lokalach mieszkalnych w Polsce, a także osoby dotknięte bezdomnością. W spisie należy zadeklarować same mieszkania, budynki i obiekty zborowego zakwaterowania. Obowiązek ten nie dotyczy dyplomatów, ich rodzin oraz obiektów dyplomatycznych.

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym jest obowiązkowy. Jeśli nie przystąpimy do niego, może nam grozić kara.

Kto wbrew obowiązkowi odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym lub innym badaniu statystycznym, podlega grzywnie czytamy art. 57 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 roku.

Jak wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym?

Narodowy Spis Powszechny będzie prowadzony na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego. Spis online został wprowadzony głównie przez obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Gdy rachmistrz odnotuje brak zgłoszenia, skontaktuje się z nami telefonicznie lub osobiście, jeśli oczywiście pozwoli na to sytuacja epidemiologiczna w kraju. Można także skontaktować się z infolinią (22 279 99 99) i wziąć udział w spisie na żądanie.

Można zadeklarować narodowość śląską

W Narodowym Spisie Powszechnym będą dwa pytania dotyczące narodowości i przynależności narodowo-etniczej.

W pytaniu 37 Główny Urząd Statystyczny zapyta: „Jaka jest Pana(i) narodowość?”. Pod pytaniem wyświetli się lista narodowości i mniejszości etnicznych, które są ustawo uznawane przez państwo polskie. Ostatnią pozycją jest opcja odpowiedzi: „Inna”, którą musimy wybrać, jeśli chcemy zadeklarować przynależność śląską. Następnie po kliknięciu odpowiedzi „Inna” kwestionariusz wyświetli pole do wpisywania własnej odpowiedzi. Wpisujemy w nim „śląska” i klikamy enter. Możliwe, że propozycja odpowiedzi wyświetli się sama. Wówczas wystarczy kliknąć „śląska” i przejść do następnego pytania.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj dyskusję

czytaj więcej: