"Nie na europejskim. Na światowym poziomie". Do WPR w Katowicach trafiło 11 nowoczesnych ambulansów

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach otrzymało 11 karetek wraz z wyposażeniem niezbędnym do ratowania życia. Inwestycja zrealizowana przy pomocy Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego jest warta ponad 10 mln zł. Nowoczesne mercedesy trafią do kilku miejscowości w Śląskiem.

Rok 2022 dla załogi Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach zakończył się niemałym, poświątecznym prezentem. Dzięki ponad 6,7 mln zł wsparcia od Województwa Śląskiego, udało się zakupić 11 nowoczesnych ambulansów typu C oraz nowoczesny sprzęt medyczny. Do zakupu niezbędnych pojazdów, ze środków własnych, pogotowie dołożyło ponad 1,6 mln zł.

Oficjalne przekazanie kluczyków do nowych karetek odbyło się 28 grudnia, pod siedzibą WPR przy ul. Powstańców w Katowicach. W uroczystościach wzięli udział marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, dyrektor WPR w Katowicach Łukasz Pach oraz licznie zebrani ratownicy medyczni.

Realny wymiar zmiany technologicznej

- Doświadczenia covidowe pokazały, że ta flota musi być cały czas najnowocześniejsza, świetnie wyposażona. I staramy się to czynić. Ambulanse to jedno, ale muszą też być świetnie wyposażone. Można kupić wersję light albo full opcję. My wybieramy full opcję - podkreślił marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski.

Nowoczesne karetki bazują na Mercedesach Sprinterach z silnikiem Diesla o mocy ponad 230 koni mechanicznych. Za adaptację pojazdów do specjalistycznego przeznaczenia odpowiada spółka Zeszuta. Koszt takiego ambulansu (z niezbędnym sprzętem medycznym) to blisko 620 tys. zł brutto. Nowa flota WPR w Katowicach wyposażona jest m.in. w kardiomonitory, nowoczesne respiratory, krzesełka kardiologiczne czy specjalne nosze medyczne wraz z transporterem (jeden z pojazdów dedykowany jest także osobom otyłym – nosze są w stanie wytrzymać ciężar 300 kg). Ratownicy medyczni obecni na uroczystym przekazaniu pojazdów podkreślili, że tego typu sprzęt to OIOM na kółkach, a nie jeżdżące POZ.

Mercedesy trafią do Katowic, Pyskowic, Tarnowskich Gór, Zabrza, Jastrzębia-Zdroju, Chorzowa, Łan, Mysłowic i Suszca.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon