Nie żyje Adam Baumann, wybitny aktor Teatru Śląskiego

W wieku 73 lat zmarł w Katowicach Adam Baumann, aktor występujący od ponad czterech dekad na deskach Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego. Na jego koncie było ponad 130 ról teatralnych.

Adam Baumann

Przygodę z teatrem rozpoczął już w wieku 19 lat. Pierwsze występy zaliczył w swoim rodzinnym Grudziądzu, w Teatrze Ziemi Pomorskiej. Następnie był teatr im. Jaracza w Olsztynie (3 sezony) i od stycznia 1978 roku Teatr Śląski. Jego premierowym występem w Katowicach była rola Grzegorza Niezguły w spektaklu reżyserowanym przez Bohdana Korzeniewskiego.

Kilkudziesięcioletnia kariera sceniczna przyniosła niezapomniane kreacje, takie jak Wielkiego Księcia w „Nocy listopadowej” i Caramanchela w „Zielonym Gilu” (za te role otrzymał w roku 1982 swoją pierwszą Złotą Maskę), Sajetana Tempe w „Szewcach”, Salieriego w „Amadeuszu” (Złota Maska 1985), Don Fernanda w „Cydzie”, Szambelana w „Iwonie, księżniczce Burgunda”, Alfreda Doolittle w „Pigmalionie”, Horodniczego w „Rewizorze”, Publiusza w „Marmurze”, Papkina w „Zemście” (Złota Maska 1992), Majora w „Fantazym”, Księdza w „Weselu”, Sganarela w „Don Juanie” (Złota Maska 1993), Erwina w „Hałdach”, Fortunata Korzenia w „Chłopie milionerem”, Prezydenta von Waltera w „Intrydze i miłości”, Vladimira w „Czekając na Godota”, Karmazyna w „Wyzwoleniu”, Ojca w „Pułapce” Różewicza (Złota Maska 2003), Ubu w spektaklu „Ubu, słowem Polacy” (Nagroda im. Leny Starke).

Pożegnanie przyjaciela i mistrza

Z ogromnym smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci wybitnego aktora, naszego przyjaciela i mistrza, Adama Baumanna. Rodzinie i bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia. To jeden z tych ludzi, którzy pozostawiają po sobie ogromną pustkę, której nie sposób zapełnić… - napisali w mediach społecznościowych pracownicy Teatru Śląskiego.

Aktor teatralny i filmowy

W ostatnim czasie Adama Baumanna można było zobaczyć w „Skazanym na bluesa” (ojciec Ryszarda Riedla), czy też w takich spektaklach, jak „Drach”, „Himalaje”, „Wujek 81. Czarna ballada” oraz „Dziady”. Wystąpił w wielu znakomitych filmach („Grzeszny żywot Franciszka Buły”, „Piłkarski poker”, „Boisko bezdomnych”, „Śmierć jak kromka chleba”, „Wojaczek”) oraz serialach („Kryminalni”, „Na dobre i na złe”, „Pensjonat pod Różą”, „Glina”). Wielokrotnie odznaczany i nagradzany. Otrzymał m. in. Złoty, Srebrny i Brązowy Krzyż Zasługi.

Pod koniec września miał zagrać jedną z ról w premierowym przedstawieniu „Amator 2020”.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon