Nie żyje Jolanta Wadowska-Król. Zdiagnozowała i leczyła ołowicę u dzieci z Szopienic

Nie żyje Jolanta Wadowska-Król - lekarka, która w latach 70. XX wieku zdiagnozowała i leczyła ołowicę u dzieci z Szopienic i okolic. Władze PRL ukryły wyniki badań i zablokowały jej awans naukowy, ale upór przyniósł efekty - dzieci zaczęły trafiać do sanatoriów. W 2021 roku została doceniona doktoratem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.

Uniwersytet Śląski
Jolanta Wadowska-Król

Jolanta Wadowska-Król pracowała jako pediatrka w Katowicach. W latach 70. XX wieku zdiagnozowała wśród dzieci mieszkających nieopodal Huty Metali Nieżelaznych w Szopienicach objawy ołowicy. Każdego dnia kierowała na badania dziesiątki młodych pacjentów, a wyniki były przerażające do tego stopnia, że władze PRL zablokowały jej awans naukowy - wszystkie egzemplarze rozprawy doktorskiej, w których opisała tragedię "ołowianych dzieci", zaginęły.

Upór lekarki przyniósł jednak efekty. Dzieci zaczęły trafiać na leczenie do sanatoriów. Było ich tak dużo, że kolejne grupy wyjeżdżały do uzdrowisk autokarami. Z czasem wyburzono także domy, które znajdowały się najbliższej zakładowych kominów, z których przez brak odpowiednich zabezpieczeń wydobywały się niebezpieczne dla zdrowia i życia substancje.

Po latach Jolanta Wadowska-Król otrzymała tytuł Honorowej Obywatelski Miasta Katowice, a także m.in. Nagrodę im. Wojciecha Korfantego. W 2021 roku została doceniona doktoratem honoris causa Uniwersytetu Śląskiego.

Niestety w niedzielę, 18 czerwca 2023 roku, Jolanta Wadowska-Król zmarła w wieku 83 lat - kilka dni przed kolejnymi urodzinami.

Magdalena Majcher 2

Może Cię zainteresować:

Śląska Erin Brockovich. Magdalena Majcher napisała powieść "Doktórka od familoków" o doktor Jolancie Wadowskiej-Król, która leczyła ołowicę szopienickich

Autor: Katarzyna Pachelska

08/03/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon