1a

Nielegalni przybysze na katowickim lotnisku. Pochodzą z Turcji i Syrii

Na lotnisku w Pyrzowicach zatrzymano czwórkę zagranicznych obywateli. Okazało się, że nielegalnie przekroczyli granicę.

Dalej nie polecą

Normalny dzień na śląskim lotnisku. Pasażerowie z Aten wysiadają z samolotu. Kilku z nich skierowano do kontroli legalności pobytu. W tym momencie okazało się, że cztery osoby w ogóle nie powinny znajdować się na terytorium Unii Europejskiej.

Zatrzymano dwie kobiety i dwóch mężczyzn, którzy posługiwali się fałszywymi dokumentami tożsamości. Jak informuje Katarzyna Jesionowska ze Straży Granicznej, miejscem docelowym imigrantów nie była Polska. Turek i trzech obywateli Syrii zamierzało przedostać się do Europy Zachodniej i Północnej: Holandii, Niemiec, Szwecji oraz Finlandii. Przybysze posługiwali się sfałszowanymi dokumentami. Mężczyźni pokazali służbom podrobiony belgijski dowód osobisty oraz włoską kartę pobytu. Jak się okazuje, przygotowali się także do podróży przez nasz kraj - w ich bagażu znaleziono polski dowód osobisty razem z prawem jazdy. Natomiast kobiety miały ze sobą oryginalne hiszpańskie i greckie dokumenty, które należały do innych osób.

Wszyscy przyznali się do zarzuconych im czynów. Syryjki zostały oskarżone o bezprawne transportowanie z Grecji do Polski dokumentów stwierdzających tożsamość innych osób. Pozostali cudzoziemcy poniosą karę za przekroczenie granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom, a także posłużenie się podrobionymi dowodami jako autentycznymi. Co więcej, jeden z nich odpowie za czynienie przygotowań do używania sfałszowanych dokumentów.

czytaj dyskusję

Polecamy: