Niespodziewany wyjazd prof. Zembali. Lux ex Silesia bez laureata

Podczas mszy św. inaugurującej rok akademicki abp Wiktor Skworc miał uhonorować nagrodą Lux ex Silesia profesora Mariana Zembala. Wybitny kardiochirurg na uroczystości się jednak nie pojawił.

Abp Wiktor Skworc i nagroda Lux ex Silesia
Lux ex Silesia bez prof. Zembali

W niedzielę 10 października w katowickiej katedrze prof. Marian Zembala miał odebrać z rąk metropolity katowickiego bardzo prestiżowe wyróżnienie – Lux ex Silesia (przyznawane osobom, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska). Od czasu ogłoszenia laureata w sierpniu 2021 roku, wokół nominacji wytworzyło się sporo głosów sprzeciwu. „Obrońcy życia” utworzyli nawet specjalną petycję w internecie przeciwko nagradzaniu prof. Zembali, jako „promotora in vitro”.

O całej sprawie pisaliśmy wcześniej. Petycja przeciwko nagrodzie Lux es Silesia dla prof. Zembali. "Wprowadził in vitro"

Komunikat archidiecezji katowickiej

Dwa dni przed uroczystością archidiecezja katowicka wystosowała krótki komunikat, w którym obwieściła, że wręczenie nagrody Lux ex Silesia jednak się nie odbędzie. Powód? Nagły i niespodziewany wyjazd prof. Zembali.

W dniu 10 października 2021 r. o godz. 18.00 w Katedrze Chrystusa Króla w Katowicach odbędzie się Międzyuczelniana Inauguracja Roku Akademickiego, na którą zapraszamy cały świat akademicki. Jednocześnie informujemy, że ze względu na pilny i niespodziewany wyjazd służbowy Pana Prof. dr. hab. n. med. Mariana Zembali nie odbędzie się planowana uprzednio w tym terminie uroczystość przekazania nagrody Lux ex Silesia – komunikat Biura Prasowego Archidiecezji Katowickiej.

Manifestacja przeciwko in vitro

Msza św. odbyła się zgodnie z planem. Przewodniczący Eucharystii, abp Wiktor Skworc w żaden sposób nie odniósł się jednak do całej sprawy, a o nagrodzie Lux ex Silesia również nie wspomniano. W niedzielę, kilka godzin przed mszą św., pod katedrą Chrystusa Króla w Katowicach odbyła się pikieta przeciwko zapłodnieniu in vitro.

Czy wyjazd prof. Zembali ma rzeczywiście drugie dno i jest związany z wprowadzeniem przez niego ustawy in vitro? Na razie oczywistych komunikatów i deklaracji którejkolwiek ze stron brak. Kuria odpowiada wyłącznie przedstawionym komunikatem.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon