Nowa harcerska stanica żeglarska przy Stawie Morawa już gotowa. Oficjalne otwarcie 11 czerwca

Druhowie z 10. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej im. gen. Mariusza Zaruskiego doczekali się stanicy żeglarskiej na miarę XXI wieku. Obiekt jest już gotowy, oficjalne otwarcie zaplanowano na sobotę 11 czerwca 2022 r.

Nowa stanica żeglarska w Katowicach, konkretnie przy Stawie Morawa w Borkach, jest już gotowa.

Tereny zielone w Katowicach to miejsca z ogromnym potencjałem. W mojej umowie z mieszkańcami jednym z ważniejszych punktów było zadbanie o takie miejsca w naszym mieście. Staw Morawa, przy którym znajduje się nowa stanica, a także sąsiadujące z nim Hubertusy i Borki to piękny obszar, o który warto zadbać. Chcemy stworzyć tu warunki do rekreacji, by mieszkańcy mogli żeglować i wypoczywać, bez konieczności wyjazdu z Katowic. By to osiągnąć, potrzebne jest zagospodarowanie terenu, które będzie współgrać z jego naturalnym charakterem, a jednocześnie umożliwi bezpieczne i przyjemne spędzanie wolnego czasu. Nowa stanica jest pierwszym elementem metamorfozy, która otwiera kompleksowy, zielony projekt, czyli rewitalizację Doliny Pięciu Stawów – mówi Marcin Krupa, prezydent miasta Katowice.

Więcej o projekcie Doliny Pięciu Stawów: Dolina Pięciu Stawów przejdzie ogromną metamorfozę. Miasto ogłosiło przetarg

Nowy budynek, alejki, keja i pomost

Użytkowana do tej pory przez katowickich harcerzy stanica była wiekowym budynkiem, stąd też zapadła decyzja o całkowitej rozbiórce i budowie nowego obiektu od podstaw.

W ramach inwestycji powstał trzykondygnacyjny budynek, wyposażony między innymi w hangar na łodzie, szkutnię, żaglownię, ale także sale spotkań, zaplecze kuchenne i sanitarne. Prace dotyczyły ponadto terenu wokół obiektu. Powstały alejki wraz z nowym oświetleniem, a także keja, pomost, infrastruktura kąpieliskowa i altana na grilla. Wartość tej inwestycji to ponad 6,5 mln zł – mówi Andrzej Hołda, prezes zarządu spółki Katowickie Inwestycje S.A.

Tym samym harcerze zyskali nowy budynek, dający szereg możliwości – nie tylko pod kątem magazynowania żeglarskiego sprzętu, ale także organizacji spotkań i zajęć.

Nasza drużyna ma wielopokoleniowe tradycje i przez lata działalności czekaliśmy na inwestycję, która pozwoli nam na jeszcze większy rozwój. To komfort i bezpieczeństwo, a także nowe możliwości. Wybudowana stanica pozwoli prowadzić wiele zajęć jednocześnie, organizować dodatkowe wydarzenia i przyciągać tu kolejne osoby. Prowadząc zajęcia dla różnych grup, stajemy się żywą reklamą tego pięknego terenu, a teraz możemy osiągnąć jeszcze więcej – mówi drużynowy 10. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej, phm. Filip Bałazy.

Oficjalne otwarcie stanicy 11 czerwca

Oficjalne otwarcie stanicy 10. Harcerskiej Drużyny Żeglarskiej im. gen. Mariusza Zaruskiego połączone będzie z obchodami 90-lecia powstania 10. HDŻ oraz 65-lecia ciągłej pracy i ma przyjąć formę całodniowego świętowania. Rozpocznie się o 9:30 w kościele w Szopienicach, a po mszy świętej nastąpi przemarsz w towarzystwie orkiestry w kierunku siedziby harcerzy. Tam odbędzie się apel połączony z przecięciem wstęgi, wręczeniem odznaczeń i defilada wodna, a do końca dnia na gości czekać będzie szereg atrakcji. Regaty wioślarskie, występy artystyczne i zabawy dla dzieci to tylko część przygotowanego na ten dzień programu. Szczegółowe informacje na temat wydarzenia znajdują się na stronie internetowej: otwieramystanice.pl.

Dolina Pięciu Stawów na horyzoncie

Otwarcie nowej stanicy to także zapowiedź dużych zmian, które czekają tę część Katowic. Mowa o rewitalizacji tzw. Doliny Pięciu Stawów, obszaru obejmującego stawy:

  • Morawa,
  • Borki,
  • Hubertus I,
  • Hubertus II
  • Hubertus III

Atrakcyjny przyrodniczo teren, który mieszkańcy chętnie odwiedzają nie tylko latem, ma zostać uporządkowany i wyposażony m.in. w drogę rowerową, infrastrukturę kąpieliskową, promenadę oraz pomosty wędkarskie. Jest to miejsce z ogromnym potencjałem nie tylko ze względu na atrakcyjność terenu. Jego atutem jest także wielkość. To obszar o powierzchni przekraczającej 150 hektarów.

Bary Katowice collage

Może Cię zainteresować:

Katowice -30 lat, pierwsza wyprawa w czasie. Spacer szlakiem miejskich barów z 1992 roku

Autor: Tomasz Borówka

05/06/2022

08 architektura Katedra

Może Cię zainteresować:

95 lat temu rozpoczęto budowę Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach

Autor: Patryk Osadnik

05/06/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon