Nowa łąka kwietna w Katowicach. Powstanie dzięki Metropolii w dzielnicy Bogucice-Zawodzie

W 11 miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w tym w Katowicach, powstaną nowe łąki kwietne. Zajmą w sumie 32 tys. m2. To sposób na ograniczenie suszy w mieście. Sprawdź harmonogram obsiewania terenów w Katowicach.

Pixabay
Łąka kwietna (zdjęcie ilustracyjne)

Na wiosnę 2022 roku zakwitną nowe łąki w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, w ramach Programu „Metropolitalne Łąki Kwietne”.

- Łąki kwietne podnoszą nie tylko walory estetyczne w zabudowanych przestrzeniach miejskich, ale co ważniejsze - pełnią ważne funkcje przyrodnicze- mówi Blanka Romanowska, dyrektor Departamentu Infrastruktury i Środowiska Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii.

- Mają one dużą zdolność do retencjonowania wód opadowych, poprawiają mikroklimat oraz ograniczają skutki zanieczyszczenia powietrza, przez co przypisuje im się udział w neutralizowaniu negatywnych skutków zmian klimatycznych. Łąki kwietne zdecydowanie zmieniają oblicza miast, stają się przyjazną środowisku naturalnemu alternatywą dla nudnych trawników, ponadto są łatwe w utrzymaniu i mało wymagające. Oszczędzają czas, pieniądze i zasoby. Dlatego Górnośląsko – Zagłębiowska Metropolia przystąpiła do promowania takiej formy zagospodarowania terenów zielonych i wdrożyła program, który w znacznych sposób przyczyni się do podniesienia świadomości ekologicznej mieszkańców- tłumaczy Blanka Romanowska.

Uczestnicy programu nauczą się wysiewania łąk

W tegorocznej edycji programu „Metropolitalne Łąki Kwietne” bierze udział 17 organizacji pozarządowych oraz dwie nieformalne grupy mieszkańców. Cykl warsztatów dla nich rozpocznie się 23 października 2021 r. i potrwa do końca miesiąca. Ich uczestnicy wezmą udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych.

Podczas warsztatów uczestnicy nauczą się w praktyce wszystkich etapów zakładania łąki kwietnej, począwszy od przygotowania terenu, metody i techniki wysiewu, a na podlaniu oraz zawałowaniu terenu skończywszy. W trakcie warsztatów uczestnicy dostaną również wskazówki praktyczne co do koniecznych zabiegów pielęgnacyjnych, jakie muszą zostać przeprowadzone w późniejszych terminach oraz co do częstotliwości koszenia łąki. Na koniec zostaną zainstalowane domki dla owadów zapylających.

Wysianie łąki to nie wszystko. Uczestnicy będą odpowiedzialni za utrzymanie efektów pracy przez okres przynajmniej 2 lat od dnia zakończenia warsztatów.

- W ramach programu Metropolitalne Łąki Kwietne wysiewamy wyłącznie mieszanki nasion wieloletnich z niewielkim udziałem gatunków jednorocznych - mówi Maciej Podyma, prezes spółki Państwo Łąka, która realizuje projekt. - Z tego względu na efekty wizualne takiej łąki trzeba cierpliwie poczekać, gdyż w pełni rozwinięte będą dopiero w drugim roku po ich założeniu. Nasionka roślin łąkowych w pierwszym roku całą energię „inwestują” w ukorzenienie się, przez co dopiero w drugim roku ukazują się naszym oczom w całej okazałości- tłumaczy Maciej Podyma.

Łąki kwietne powstaną również w Katowicach.

Harmonogram warsztatów w Katowicach:

Katowice

Barbara Nowak X LO w Katowicach

Budynek X LO, ul. K. Miarki 6 w Katowicach

ul. Miarki 6, Katowice

nr działki 50/2, 63/2, obręb Bogucice – Zawodzie

2 900 m.kw.

26.10.

g. 8.00

wtorek

Katowice

Grażyna Prycza-Kupny

siedziba Rady Jednostki Pomocniczej nr 12 Koszutka, ulica Słonimskiego 12 Katowice

Nie dotyczy

warsztaty tylko teoretyczne

24.10.

g.13.00

Niedz.

Łąka kwietna pomaga obniżyć temperaturę otoczenia

Łąki kwietne zatrzymują wodę oraz mają istotny wpływ na obniżenie temperatury otoczenia w okresie letnim. Dzięki bogactwu i różnorodności gatunkowej roślin stają się siedliskiem dla wielu gatunków pożytecznych owadów oraz małych zwierząt. Przyczyniają się również do ograniczenia populacji kleszczy. Występująca na łąkach różnorodność gatunków owadów wabi ptaki oraz drobne ssaki, które chętniej żerują w gąszczu roślin uzupełniając przy okazji swoją dietę także o kleszcze.

W zależności od rodzaju łąki, nasiona można wysiewać wczesną wiosną albo na jesień, jednak nie później niż do wystąpienia pierwszych przymrozków. W ramach organizowanych przez Metropolię warsztatów wysiewane będą mieszanki gatunków wieloletnich, dlatego odbywać się one będą jesienią. Łąk kwietnych nie kosi się często. Jeżeli wysiejemy nasiona jednoroczne- kosimy łąkę tylko raz. Przy wieloletnich- w zależności od doboru nasion i specyfiki gleby- dwa-trzy razy w roku.

W ubiegłym roku w ramach pilotażu łąki kwietne powstały w:

  • Sosnowcu,
  • Tychach,
  • Piekarach Śląskich.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon