Nowe autobusy elektryczne trafiły do Metropolii, w tym do PKM Katowice. Będą też ładowarki - mobilne i stacjonarne

Do GZM trafiły właśnie pierwsze sztuki autobusów elektrycznych, zakupionych w ramach Programu GEPARD II. Łącznie Metropolia kupiła 32 pojazdy, które będą dostarczane do końca czerwca tego roku. Równolegle trwa montaż infrastruktury do ładowania autobusów elektrycznych. Zakup został dofinansowany ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 oraz NFOŚiGW. Nowe autobusy będą obsługiwały też Katowice.

Pierwsze sztuki nowoczesnych autobusów elektrycznych trafiają już do czterech metropolitalnych PKM:

 1. Katowice,
 2. Sosnowiec,
 3. Gliwice,
 4. Świerklaniec.

To efekt umowy z firmą Solaris Bus & Coach na zakup 27 autobusów 12-metrowych oraz pięciu przegubowych o długości 18 metrów. Pojazdy są klimatyzowane, wyposażone w Wi-Fi, ładowarki USB i przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Umowa przewiduje realizację całego zamówienia do 30 czerwca 2023 roku.

Nowe elektryczne autobusy są już sygnowane jako Transport GZM

Nowe autobusy to pierwsze pojazdy sygnowane jako Transport GZM, który docelowo skupi wszystkie formy mobilności realizowane przez Metropolię. Transport GZM sukcesywnie będzie pojawiać się na wszystkich elementach infrastruktury transportu publicznego organizowanego przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię, a docelowo połączy i ujednolici wizerunek wielu podmiotów budujących system komunikacji w naszym regionie.

Ponadto w ramach projektu zostanie uruchomionych 16 mobilnych ładowarek, z których będą mogły korzystać jednocześnie po dwa autobusy, a także 11 szybkich stacjonarnych ładowarek pantografowych, które pojawiają się w sześciu miastach Metropolii:

 • Będzinie,
 • Gliwicach,
 • Katowicach,
 • Mikołowie,
 • Sosnowcu,
 • Tarnowskich Górach.

Zakup autobusów i infrastruktury ładowania realizowany jest w ramach Programu GEPARD II. Całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 107 mln zł, przy czym prawie 75 mln zł pochodzi z dotacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Metropolia chce kupić też autobusy wodorowe

Dzięki tej inwestycji zwiększy się flota ekologicznych, niskoemisyjnych autobusów w GZM. Przypomnijmy, że Metropolia planuje także zakup do 30 autobusów napędzanych wodorem (20 w ramach zamówienia podstawowego oraz kolejnych maksymalnie 10 w ramach prawa opcji).

Pojazdy trafią do PKM-ów w:

 • Tychach,
 • Katowicach,
 • Świerklańcu.

Aktualnie trwa badanie ofert złożonych w przetargu. Docelowo autobusy napędzane wodorem powinny pojawić się w Metropolii w pierwszej połowie 2024 roku.

Kobieta kierowca autobusu pkmkatowice 03

Może Cię zainteresować:

"Dziewczyny za kierownice". Zaczęła się akcja PKM Katowice, zachęcająca panie do pracy jako kierowca autobusu

Autor: Katarzyna Pachelska

22/05/2023

Ewa piecewicz kierowca autobusu 03

Może Cię zainteresować:

Ewa Piecewicz, kierowca autobusu miejskiego: Egzamin za pierwszym razem. Prowadzenie autobusu to nic trudnego

Autor: Katarzyna Pachelska

28/05/2023

Autobus pkm katowice 11

Może Cię zainteresować:

W Katowicach będą nas wozić autobusy napędzane gazem. Będą mieć nawigację trasy dla kierowców

Autor: Katarzyna Pachelska

20/03/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon