Nowe beboki w Katowicach. Tym razem figurki pojawiły się w samym centrum miasta

Dwie postaci beboków pojawiły się w centrum Katowic. Odlane z brązu małe figurki dołączyły do pierwszych dwóch, które są ustawione w Nikiszowcu. Sprawdź, gdzie są nowe beboki. I koniecznie podrap je po nosach!

Dwa nowe beboki, czyli śląskie stworki, przybyły Katowicom. Do tej pory figurki uroczych i wcale nie strasznych beboków bawiły odwiedzających zabytkowe katowickie osiedle Nikiszowiec. Od 29 września 2021 r. można je wypatrzeć też w centrum Katowic.

Konkretnie - przed wejściem do Galerii Katowickiej od strony ulicy 3 Maja. To rzeźba o wysokości 40 cm i szerokości 50 cm, wykonana z brązu cynowego.

Dwa nowe beboki w centrum Katowic

Koncept beboków to pomysł Grzegorza Chudego, nikiszowieckiego artysty. A właściwie to pomysł jego córki:

- Mały bebok, wielko sprawa. 2 lata temu córka poprosiła mnie bym narysował jej beboka. A wiadomo, bebok musi być straszny. Jednak córka wcale nie chciała strasznego beboka. Powiedziała, że beboki nie są straszne, tylko chcą, żeby ludzie dali im pokój. No i tak to się zaczęło - opowiada Grzegorz Chudy.

Najpierw sympatyczne czarne beboki zasiedliły obrazy i grafiki Grzegorza Chudego. Później, w postaci figurek, zaludniły katowicki Nikiszowiec, gdzie artysta ma swoją pracownię.

Galeria Katowicka stwierdziła, że chce mieć swojego beboka. - Zaprojektowałem figurki dwóch beboków dla Galerii Katowickiej. Jeden z nich ma torbę na zakupy, skoro to centrum handlowe - dodaje Grzegorz Chudy.

- Dzisiaj w centrum miasta i aglomeracji śląskiej odsłaniamy rzeźbę beboków. Zaprojektowano je specjalnie dla nas - mówiła 29 września Joanna Bagińska, dyrektorka Galerii Katowickiej. - Nie wykluczamy kolejnych beboków w Galerii Katowickiej - dodaje.

- Jak wyznał twórca beboków należy potrzeć ich nos, to gwarantuje szczęście - żartuje prezydent Katowic, Marcin Krupa. - Ja się cieszę, że beboki w Katowicach to oddolna, społeczna inicjatywa, nie inspirowana przez miasto - dodaje.

Beboki przy Galerii Katowickiej nie są na razie oznaczone w żaden specjalny sposób. Trzeba ich wypatrywać, bo są małe, a miejsce jest wyjątkowo ruchliwe.

Na Facebooku Galerii Katowickiej ogłoszono konkurs na imiona dla beboków. Propozycje przesyłać można do 20 października 2021. Najlepsze z nich poddane zostaną pod głosowanie internautów – do wygrania są m.in. kalendarze oraz jedno z 10. sygnowanych giclee autorstwa Grzegorza Chudego, a także karty upominkowe na zakupy w Katowickiej.

Szlak Beboków w Katowicach

- Na pewno w tym roku będzie jeszcze jeden bebok w Nikiszowcu i jeden w Fabryce Porcelany - zdradza Grzegorz Chudy.

W Nikiszowcu można znaleźć dwie figurki beboków:

  1. beboka idącego na szychtę (z kilofem) do kopalni naprzeciwko kościioła św. Anny, pod makietą Nikiszowca
  2. bebok pijący kawę na parapecie piekarni Michalskich


Subskrybuj 24kato.pl

google news icon