Nowe beboki w Katowicach. Tym razem figurki pojawiły się w samym centrum miasta

Dwie postaci beboków pojawiły się w centrum Katowic. Odlane z brązu małe figurki dołączyły do pierwszych dwóch, które są ustawione w Nikiszowcu. Sprawdź, gdzie są nowe beboki. I koniecznie podrap je po nosach!

Dwa nowe beboki, czyli śląskie stworki, przybyły Katowicom. Do tej pory figurki uroczych i wcale nie strasznych beboków bawiły odwiedzających zabytkowe katowickie osiedle Nikiszowiec. Od 29 września 2021 r. można je wypatrzeć też w centrum Katowic.

Konkretnie - przed wejściem do Galerii Katowickiej od strony ulicy 3 Maja. To rzeźba o wysokości 40 cm i szerokości 50 cm, wykonana z brązu cynowego.

Dwa nowe beboki w centrum Katowic

Koncept beboków to pomysł Grzegorza Chudego, nikiszowieckiego artysty. A właściwie to pomysł jego córki:

- Mały bebok, wielko sprawa. 2 lata temu córka poprosiła mnie bym narysował jej beboka. A wiadomo, bebok musi być straszny. Jednak córka wcale nie chciała strasznego beboka. Powiedziała, że beboki nie są straszne, tylko chcą, żeby ludzie dali im pokój. No i tak to się zaczęło - opowiada Grzegorz Chudy.

Najpierw sympatyczne czarne beboki zasiedliły obrazy i grafiki Grzegorza Chudego. Później, w postaci figurek, zaludniły katowicki Nikiszowiec, gdzie artysta ma swoją pracownię.

Galeria Katowicka stwierdziła, że chce mieć swojego beboka. - Zaprojektowałem figurki dwóch beboków dla Galerii Katowickiej. Jeden z nich ma torbę na zakupy, skoro to centrum handlowe - dodaje Grzegorz Chudy.

- Dzisiaj w centrum miasta i aglomeracji śląskiej odsłaniamy rzeźbę beboków. Zaprojektowano je specjalnie dla nas - mówiła 29 września Joanna Bagińska, dyrektorka Galerii Katowickiej. - Nie wykluczamy kolejnych beboków w Galerii Katowickiej - dodaje.

- Jak wyznał twórca beboków należy potrzeć ich nos, to gwarantuje szczęście - żartuje prezydent Katowic, Marcin Krupa. - Ja się cieszę, że beboki w Katowicach to oddolna, społeczna inicjatywa, nie inspirowana przez miasto - dodaje.

Beboki przy Galerii Katowickiej nie są na razie oznaczone w żaden specjalny sposób. Trzeba ich wypatrywać, bo są małe, a miejsce jest wyjątkowo ruchliwe.

Na Facebooku Galerii Katowickiej ogłoszono konkurs na imiona dla beboków. Propozycje przesyłać można do 20 października 2021. Najlepsze z nich poddane zostaną pod głosowanie internautów – do wygrania są m.in. kalendarze oraz jedno z 10. sygnowanych giclee autorstwa Grzegorza Chudego, a także karty upominkowe na zakupy w Katowickiej.

Szlak Beboków w Katowicach

- Na pewno w tym roku będzie jeszcze jeden bebok w Nikiszowcu i jeden w Fabryce Porcelany - zdradza Grzegorz Chudy.

W Nikiszowcu można znaleźć dwie figurki beboków:

  1. beboka idącego na szychtę (z kilofem) do kopalni naprzeciwko kościioła św. Anny, pod makietą Nikiszowca
  2. bebok pijący kawę na parapecie piekarni Michalskich


Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Sylwester z Polsatem, Stadion Śląski

Sylwester z Polsatem 2021 tylko dla zaszczepionych?

Jarmark Bożonarodzeniowy w 2019 w Katowicach

Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach zacznie się 19.11

Zamek Krasiczyn

Zamek w Krasiczynie. Perła renesansu w Polsce zaprasza!

ZDJĘCIE GŁÓWNE

Odkryj magiczny Szydłów, zwany stolicą śliwki!

Plac Mozaikowy przy hali Kapelusz, Park Śląski

Park Śląski. Plac za Kapeluszem został odnowiony

Strefa Carnall, Zabrze

Nowa atrakcja turystyczna na Śląsku - Strefa Carnall

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować