Nowe dowody osobiste, z odciskami palców. Wnioski o dowód po nowemu. Skrócona praca Urzędu Miasta 5 listopada

Tylko do piątku 5 listopada 2021 r. można złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego. Ale nie przez cały dzień. W Urzędzie Miasta Katowice tego dnia będą skrócone godziny obsługi spraw związanych z dowodami. Od 8 listopada obowiązują nowe zasady związane z dowodami osobistymi.

materiały prasowe
Nowy wzór dowodu osobistego

Od najbliższego poniedziałku, 8 listopada 2021 r. będzie można składać wnioski o dowód osobisty według nowych regulacji dostosowanych do wymogów Unii Europejskiej. W związku z tym w piątek, 5 listopada 2021 r., w Urzędzie Miasta Katowice sprawy związane z dowodami osobistymi będzie można załatwić tylko do godz. 11.00. Później urzędnicy będą mieli zablokowany dostęp do Rejestru Dowodów Osobistych, po to by bezpiecznie wdrożyć nowe rozwiązania techniczne, które umożliwią wyrobienie nowego dokumentu tożsamości.

- Nowe dokumenty będą wyposażone w warstwę elektroniczną, o wysokim stopniu zabezpieczenia, która oprócz wizerunku twarzy posiadacza zawierać będzie również odciski palców. Dodatkowo, w warstwie graficznej pojawi się odręczny podpis właściciela, a także literowy skrót PL na tle flagi Unii Europejskiej – informują urzędnicy.

Odciski palców będą pobierane w urzędzie, tam też trzeba będzie własnoręcznie złożyć podpis. To oznacza, ze nie będzie można już składać elektronicznych wniosków o dowód osobisty. Będzie to możliwe jedynie w przypadku ubiegania się o dokument dla dzieci do 12. roku życia, bo od nich nie będą pobierane odciski palców.

- Nowe rozwiązania pozwalają odpowiednio zabezpieczyć dowody osobiste w świecie, w którym bardzo wiele dokumentów jest fałszowanych. Taka sama procedura jest przy wydawaniu paszportów – obywatele są więc przyzwyczajeni do tej procedury – podkreśla Paweł Szefernaker, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Nowe dowody i mobilna stacja urzędnika

Nowe zabezpieczenia w dowodach osobistych wymagają nowych rozwiązań - wprowadzona będzie tzw. mobilna stacja urzędnika. To rozwiązanie dla osób starszych, obłożnie chorych czy z niepełnosprawnością, które nie mogą osobiście stawić się w urzędzie.

- Urzędnicy Referatu Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych za pomocą mobilnej stacji będą mogli pobrać od tych osób odciski palców, a podczas wydania dowodu je zweryfikować. Przenośna stacja pozwoli także aktywować warstwę elektroniczną dokumentu, co obecnie jest możliwe tylko w urzędzie – czytamy w komunikacie chorzowskiego magistratu.

Dokumenty z odciskami palców i podpisem właściciela miały być wydawane w Polsce już od 2 sierpnia 2021 r. Były jednak zastrzeżenia co do bezpieczeństwa urządzeń do pobierania odcisków palców, więc termin został przesunięty. Jak zapewnia Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, ten problem został już rozwiązany.

- Sprzęt, który będzie wykorzystywany gwarantuje bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego, w którym będą czasowo gromadzone pobrane odciski oraz bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego służącego do personalizacji dowodów osobistych. Polacy nie muszą obawiać się o bezpieczeństwo swoich danych – podkreślił pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

Wszystkie osoby posiadające ważne dowody osobiste nie muszą ich wymieniać. Z tych dokumentów można korzystać do czasu utraty ich ważności.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon