Nowe inwestycje z Budżetu Obywatelskiego gotowe: wybiegi dla psów i remont w schronisku dla zwierząt

Miłośnicy zwierząt, zwłaszcza psów, mają się z czego cieszyć. Ostatnio zakończono inwestycje z Budżetu Obywatelskiego Katowic. W najbliższych dniach zostanie oddany do użytku czwarty w tym roku wybieg dla psów, a w schronisku dla zwierząt zakończył się remont pawilonu dla psów.

Ostatnie tygodnie obfitują w finalizacje inwestycji wybranych przez mieszkańców Katowic w poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego skierowanych dla czworonogów.

Co roku tysiące katowiczan angażuje się w życie miasta poprzez głosowanie w ramach budżetu obywatelskiego. Osoby te dowodzą, że budżet obywatelski jest świetnym narzędziem rozwijania dzielnic Katowic i wpływania na życie społeczności lokalnych – mówi prezydent Marcin Krupa. – Kolejne zrealizowane zadania pomagają nam budować i wzmacniać zaufanie do BO, a co za tym idzie społeczeństwo obywatelskie. Cieszę się, że wśród projektów są dedykowane też te czworonogom. To ważne, by miasto było przyjazne dla wszystkich – dodaje prezydent.

Remont w katowickim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt

W katowickim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt przy ul. Milowickiej 1B dobiegł końca remont przeprowadzony w ramach realizacji projektu „Polepszenie warunków bytowych psów w katowickim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt”. Realizacja pomysłu wnioskowanego przez Annę Wolną, który uzyskał w głosowaniu VI edycji BO prawie 20 tys. głosów, obejmowała m.in.

  • wykonanie robót ziemnych i rozbiórkowych,
  • wykonanie nowej zewnętrznej i wewnętrznej instalacji wody, instalacji hydrantowej oraz odwodnienia i kanalizacji sanitarnej,
  • wykonanie nowych boksów wewnętrznych i zewnętrznych dla psów,
  • wykonanie posadzek.

W pawilonie znalazło się łącznie 31 boksów zewnętrznych i wewnętrznych dla psów. Podczas realizacji zastosowano kilka nowatorskich rozwiązań, np. zastosowano ogrzewanie podłogowe, wykorzystano nierdzewne materiały, czy zamontowano samonapełniające się poidełka. Pawilon jest dostosowany również do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wartość zadania wyniosła ponad 807 tys. zł.

Będzie dalszy ciąg modernizacji schroniska

W kolejnych latach miasto Katowice planuje kontynuację modernizacji schroniska. Obecnie w projekcie budżetu miasta na 2022 r. zaplanowano środki finansowe przeznaczone na koncepcję budowy i wykonanie dokumentacji projektowej związanej z przebudową pawilonu dla kotów.

Warto dodać, że miasto od kilku lat sukcesywnie wspiera schronisko finansując m.in. takie projekty jak:

  • wymiana źródła ciepła i termomodernizacja obiektów (prawie 1,8 mln zł),
  • nowe atrakcje dla psów i kotów ze schroniska (ponad 150 tys. zł) ,
  • remont izolatki dla psów (ponad 210 tys. zł).

Od początku roku do września, 2021 r. miasto Katowice przeznaczyło prawie 1,3 mln zł na opłacenie usług opiekuńczych oraz weterynaryjnych świadczonych przez schronisko przy ul. Milowickiej 1B. Wiadomo już, że do końca roku padnie kolejny rekord w kwocie wsparcia ośrodka, który wynosi obecnie ponad 1,5 mln zł. Przez ostatnie 7 lat Katowice wsparły działalność Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt łączną kwotą prawie 9,4 mln zł.

Aż cztery psie wybiegi powstały w 2021 r. w Katowicach

Na ten rok przypadła również realizacja czterech psich wybiegów, wybranych przez mieszańców Katowic do realizacji z VII edycji Budżetu Obywatelskiego.

Pierwszy z nich znajduje się przy ul. Kuśnierskiej. Inwestycję, pod nazwą „Psi wybieg dla naszych czworonożnych przyjaciół z Burowca i okolic” oddano do użytku czworonogów i ich właścicieli 16 listopada 2021 r. Wnioskowany przez Małgorzatę Norek projekt to duży, dwustrefowy wybieg, na którym można ćwiczyć tresurę, poprawiać kondycję fizyczną i zgodnie z opisem projektu: „nawiązywać nowe międzygatunkowe znajomości”. Na atrakcję składa się miejsce do agility, teren do swobodnego biegania oraz psia toaleta. Projekt powstał na niezagospodarowanym wcześniej terenie. Koszt inwestycji wyniósł prawie 300 tys. zł.

Kolejny wybieg dla psów o nazwie „Psia dolina” został ulokowany przy ul. Pułaskiego. To podzielone na dwie strefy miejsce aktywności dla czworonogów i ich właścicieli. W strefie treningowej zostały zamontowane przeszkody tj. tunel, równoważnia, przeskoki, slalom, kładka i pochylnia. Strefa relaksacyjna to skwer wyposażony w ławki, kosze i śluzy zapobiegające wybiegnięciu psa z terenu. Koszt realizacji wyniósł prawie 250 tys. zł. Trzeba zaznaczyć, że mimo że Psia Dolina jest już gotowa, jej otwarcie nastąpi wraz z ukończeniem prac przy budowie drogi rowerowej biegnącej przy wybiegu. Dzięki temu zasiana trawa ma więcej czasu na ukorzenienie się.

Wybieg dla psów idealnie uzupełni rekreacyjny charakter Doliny Trzech Stawów, gdzie swój czas wolny spędza duża część mieszkańców okolicznych osiedli, nierzadko spacerując ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi – mówi Agnieszka Jagła, pomysłodawczyni „Psiej Doliny”. – Na terenie trawiastego, ogrodzonego wybiegu działać będą dwie strefy: treningowa i rekreacyjna – dodaje wnioskodawczyni.

Trzeci ze zrealizowanych wybiegów to „PsotLand czyli Gaj dla Merdających Ogonów!”. Oddany do użytku pod koniec listopada 2021 r.., znajduje się na wzgórzu pomiędzy budynkami stojącymi przy ulicy Grabowej 1 i Grabowej 1D w Koszutce. Projekt powstał z połączenia wniosków Doroty Blindy i Marcina Wesołego. To ogrodzony i schowany w cieniu drzew wybieg dla psów z bezpiecznym, podwójnym wejściem. Znajduje się na nim kilka przyrządów do zabawy i treningów oraz teren zielony, gdzie psy mogą gonić za piłką lub trenować sztuczki z opiekunem. Jest też wodopój, ławki i inne elementy małej architektury. Łączny koszt Psotlandu to prawie 115 tys. zł.

Ostatni nowy wybieg powstał dzięki projektowi „Gaj Merdających Ogonów” wnioskowanemu przez Dariusza Gajewskiego. Obiekt przy ulicy Na Obrzeżu w Bogucicach zorientowany jest przede wszystkim na bezpieczeństwo – zarówno pupili, jak i przechodniów. Oprócz wysokiego, odpowiednio zabezpieczonego od podłoża płotu, na wybiegu znajdziemy altanę chroniącą przed deszczem, poidła, piesuary, ławki czy kosze na nieczystości. Koszt inwestycji to ponad 115 tys. zł. Inwestycja powinna zostać udostępniona mieszkańcom do 12 grudnia 2021.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon