Nowy mural w zapyziałym przejściu podziemnym pod torami w centrum Katowic

Odstraszające zwykłych ludzi ciemne, zabazgrane i okropne przejście podziemne pod torami kolejowymi, w centrum miasta, między ulicami Tylną Mariacką i Wojewódzką przejdzie wreszcie metamorfozę.

Plastyczno-kolejowy jam session zmieni niedługo przejście pod torami między ulicami Tylną Mariacką i Wojewódzką w Katowicach. Efektem artystycznych działań będzie mural związany tematycznie z koleją i miastem Katowice. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przygotowały warunki akcji, która już od weekendu poprawi estetykę obiektu.

Mural powstanie w brzydkim dotąd przejściu podziemnym

Mural inspirowany tematyką kolejową oraz miastem Katowice powstaje w 100-metrowym przejściu pod torami łączącym ulice Tylną Mariacką i Wojewódzką w centrum Katowic. Plastyczna „wypowiedź” ma korzystnie zmienić estetykę i wizerunek drogi pod torami. Chciałoby się napisać: WRESZCIE!

Od lat ten zakątek miasta przynosił wstyd Katowicom. Kiedyś jeszcze były tu jakieś konkretne malowidła, ale z biegiem czasu przejście coraz bardziej stawało się areną wyrażania poglądów młodych katowiczan. Zwykle - dość radykalnych i mało estetycznych. Było tam ciemno, brudno, po prostu - obrzydliwie. Mało kto lubił tamtędy przechodzić. To ma się zmienić.

Miejsce na ścianach dla lokalnych artystów street artu

Mural jest efektem współpracy PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i lokalnych artystów.

Plastyczno-kolejowe jam session to mieszanka stylów – od abstrakcji po malarstwo realistyczne. Każdy z twórców zaproponuje indywidualny przekaz związany z tematyką kolejową i miejską. W realizacji przedsięwzięcia bierze udział ok. 20 artystów. Wykorzystanych będzie 250 puszek farby.

Mural będzie lepiej wyeksponowany w przejściu po kompleksowej naprawie oświetlenia. Za instalację odpowiada miasto.

Katowickie działanie to kolejne „muralowe” przedsięwzięcie na terenie Polskich Linii Kolejowych. Poprzednią akcję zorganizowano na wrocławskiej stacji Nadodrze.


Subskrybuj 24kato.pl

google news icon