Nowe stacje rowerów miejskich w Katowicach. Sprawdź, gdzie

W niedzielę 15 sierpnia 2021 r. na rowerowej mapie Katowic przybędą dwie nowe stacje. Sprawdź, gdzie.

Rowery miejskie funkcjonują na terenie Katowic od 2015 roku. Przez sześć lat powstało 107 stacji, w których można wypożyczyć jeden z 860 jednośladów. W systemie zarejestrowanych jest już blisko 79 tysięcy użytkowników, co jest najlepszym wynikiem w województwie śląskim.

Na funkcjonowanie stacji z budżetu miasta została przeznaczona w tym roku kwota 4,5 miliona złotych. W ramach tej kwoty operator systemu odpowiedzialny jest za uruchomienie oraz utrzymanie dotychczasowych stacji, rozbudowę i montaż kolejnych, serwis systemu przez cały okres jego działania, a ponadto za zapewnienie środków bezpieczeństwa użytkowników w związku z utrzymującą się pandemią.

Alternatywa dla transportu publicznego

Same rowery miejskie są w Katowicach środkami transportu indywidualnego, a w ostatnich latach stały się dla tysięcy osób alternatywą dla transportu publicznego, co w czasie epidemii ma duże znaczenie, w szczególności dla osób codziennie dojeżdżających do pracy. System funkcjonuje przy zachowaniu dodatkowych środków ostrożności związanych z utrzymującym się zagrożeniem epidemicznym. Zobowiązaliśmy operatora systemu, firmę Nextbike, do codziennego odkażania rowerów. Zachęcamy przy tym do korzystania z aplikacji mobilnej w celu wypożyczenia roweru – mówi prezydent Katowic, Marcin Krupa.

Sieć wypożyczalni w Katowicach stale się powiększa

Od kwietnia 2021 roku do dyspozycji mieszkańców oddano już ponad 90 stacji rowerowych. Nowe wypożyczalnie stanęły m. in. przy centrach przesiadkowych Brynów i Zawodzie, przy skwerze Walentego Fojkisa w Wełnowcu i przy ul. Gallusa w pobliżu skweru Anny Walentynowicz.

15 sierpnia 2021 roku do tego grona dołączą punkty:

  • przy ul. Dworcowej
  • w Nowym Nikiszowcu.

Sezon na rowery

W tym sezonie najaktywniejszy użytkownik wypożyczył rower aż 360 razy (rekordzista z roku ubiegłego dobił do wyniku 474 wypożyczeń. W ciągu ostatnich czterech miesięcy z rowerów miejskich skorzystano prawie 100 tysięcy razy.

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon