Nowe tabliczki w Katowicach. Rozpoczęło się wdrażanie Systemu Informacji Miejskiej

Na ulicach w pobliżu katowickiego rynku pojawiły się nowe oznaczenia z nazwami ulic i numeracją porządkową. To pierwszy etap wdrażania nowego Systemu Informacji Miejskiej (ZDJĘCIA).

Pierwsze tabliczki z nazwami ulic pojawiły się dziś (12 października) na skrzyżowaniu ul. Staromiejskiej i Dyrekcyjnej, ul. Staromiejskiej i św. Jana, a także w rejonie placu Kwiatowego na rynku. Dodatkowo na budynku przy ulicy Staromiejskiej 13 oraz 15 pojawiły się tabliczki z numeracją porządkową nieruchomości.

Darmowy montaż tabliczek SIM

Do końca 2021 roku nowe tabliczki mają być gotowe w obszarze wdrożeniowym nr 1, który obejmuje część Koszutki i Bogucic oraz Nikiszowiec. Co ważne – właściciele czy też zarządcy budynków mogą wystąpić z wnioskiem do Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Katowicach o nieodpłatną dostawę i montaż tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości. Wystarczy wypełnić wniosek i skan przesłać na adres mailowy: sim@mzum.katowice.pl

Mieszkańcy wybrali

Mieszkańcy Katowic w marcu mogli wybrać jedną z dwóch wersji tabliczek Systemu Informacji Miejskiej zaprezentowanych przez Urząd Miasta na placu Kwiatowym. Koncepcje zostały przygotowane przez zespół konsultacyjny, w którym znaleźli się m.in. eksperci z Akademii Sztuk Pięknych, przedstawiciele Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, Urzędu Miasta Katowice, a także przedstawiciele pracowni Linia z Wrocławia, która przygotowała pierwotną koncepcję SIM oraz firmy Utal, która wykonuje oznakowanie.

Jesteśmy otwarci na głosy środowisk eksperckich i dlatego pod koniec grudnia powołaliśmy zespół konsultacyjny ds. Systemu Informacji Miejskiej. Jego celem była modyfikacja pierwotnej koncepcji SIM. Po zgłoszeniu wszystkich uwag i pomysłów przedstawiciele katowickiej ASP przygotowali propozycje konkretnych rozwiązań, które od dziś prezentujemy na katowickim rynku. Zachęcamy wszystkich katowiczan, by poprzez oddanie głosów wskazali preferowany projekt, który zostanie docelowo zastosowany w całym mieście – mówił w marcu Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Koszt inwestycji to 11,6 mln zł

W sumie w głosowaniu wzięło udział blisko 8 tysięcy osób i większością głosów wybrano wariant żółto-czarny, tzw. koncepcję kontrastową, czyli charakterystyczne połączenie, które jest kojarzone z Katowicami.

Właśnie te tabliczki są obecnie montowane w Śródmieściu. Szacowany koszt realizacji inwestycji to 11,6 miliona złotych. Kwota zostanie w całości pokryta z Regionalnego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Cele SIM dla Katowic:

  • podniesienie jakości życia mieszkańców
  • poprawienie dostępności miasta dla turystów
  • system przeznaczony dla miasta Katowice z możliwością rozszerzenia na miasta w obszarze GZM
  • swzględnienie potrzeb osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz wadami wzroku poprzez dobranie optymalnych parametrów w kontekście typografii i kontrastów kolorystycznych

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon